16 grudnia 2019

„O szczęściu i …….. spotkanie z państwem Beatą Kiszel, Jarosławem Myśliwskim i Łukaszem Goikiem

Tradycyjnie ostatnie grudniowe spotkanie słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku ma charakter świąteczny i jest rozmową z zaproszonymi gośćmi o szczęściu, rodzinie i tym wszystkim co przynoszą najbardziej rodzinne Święta Bożego Narodzenia. Święta, które w Polsce mają szczególnie tradycyjny i magiczny charakter.

Gośćmi tegorocznego spotkania były trzy niezwykłe osobowości naszej lokalnej społeczności: Beatą Kiszel, Jarosławem Myśliwskim i Łukaszem Goikiem.

Beata Kiszel jest dyrektorem tarnogórskiego Muzeum; efektem jej krótkiego zarządzania tą instytucją kultury są co najmniej dwa spektakularne wydarzenia- sprowadzenie z Deutsches Bergbau-Museum w Bochum serwisu Carnalla i zakup obrazu autorstwa Franza von Lenbacha, portretu księcia Guido Henckel von Donnersmarcka.

Jarosław Myśliwski jest od wielu lat redaktorem naczelnym tygodnika „Gwarek”, znanym lokalnej społeczności dziennikarzem tworzącym z całym Zespołem Redakcyjnym „kronikę” naszego miasta i powiatu.

Łukasz Goik to młody menedżer – dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu. Jak sam humorystycznie podkreśla jego kariera zawodowa jest w prawdziwie amerykańskim stylu- zaczynał bowiem pracować w Operze w czasach studenckich jako bileter, poprzez różne stanowiska doszedł do tego najwyższego.

Wyjątkowi goście, ludzie sukcesu jak ich postrzegamy mówili ciepło i krzepiąco o życiu i odnajdywaniu szczęścia z perspektywy różnych doświadczeń życiowych. Wszyscy podkreślali rolę rodziny w ukształtowaniu własnego życia i przekazywaniu tradycji swoim dzieciom. Ciekawie o tym dziedzictwie tradycji zabrzmiała myśl pana Jarka Myśliwskiego- że chodzi przecież o podsycanie płomienia a nie podtrzymywanie żaru. Na pytanie o receptę na szczęście podkreślali umiejętność dostrzegania wyjątkowości czasu, który otrzymaliśmy jako największy dar i wyjątkowości relacji z ludźmi, nawet jeśli czasem są one trudne.

Wyjątkowy prezent, który słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku otrzymali od pana Łukasza Goika i artystów Opery Śląskiej dopełnił magię tego spotkania; za sprawą wspaniałych artystów: Anny Boruckiej- mezzosopran, Macieja Komandera- tenor i  Larysy Czaban- akompaniament, którzy zaśpiewali kilka kolęd i arię z operetki Lehara „Usta milczą dusza śpiewa” słuchacze poczuli świąteczny klimat.

Spotkanie z wyjątkowymi gośćmi- muzealnikiem, dziennikarzem i menedżerem  z państwem: Beatą Kiszel, Jarosławem Myśliwskim i Łukaszem Goikiem pozwoliło na moment refleksji; refleksji, którą przynosi magiczny czas Adwentu i nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Jest to czas, kiedy wszyscy stają się poszukiwaczami utraconego czasu i zadają sobie pytanie jak go wykorzystać najlepiej.

Można je posumować myślą: „Ludzie są na tyle szczęśliwi na ile sobie pozwolą”, by uświadomić sobie, że tak naprawdę szczęśliwy jest każdy dzień i każda chwila, która nam jest dana.

 

Stanisława Szymczyk,

sekretarz Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW

Opublikowane: 18 grudnia 2019