5 czerwca 2019

Kromieryż – perła Moraw – miasto urzekającego piękna

Miasto to było dane nam zwiedzić z wspaniałymi przewodnikami – Joasią i Henrykiem Trembaczewskimi .

Kromieryż jest w czołówce historycznych miast Republiki Czeskiej i może pochwalić się unikatowymi zabytkami. Istotny wpływ na rozwój miasta mieli biskupi i arcybiskupi z Ołomuńca. Pałac w Kromieryżu był ich letnią rezydencją, a zarządzane przez nich prace architektoniczne i budowlane doprowadziły do imponującego rozkwitu miasta.

Kompleks, jaki tworzą Pałac Arcybiskupi, Ogród Kwiatowy i Pałacowy w roku 1995 został uznany za Narodowy Zabytek Kultury, a w 1998 r wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Pałac arcybiskupi to rozległy, wczesnobarokowy kompleks bibliotek, archiwum muzycznego, galerii obrazów i prawie 40 komnat i sal.  Kryje kolekcje dzieł sztuki niezmierzonej wartości, liczące ponad 130 tysięcy pozycji. Zobaczyliśmy wspaniałe obrazy zdobiące ściany pałacu. Niezapomniana była wizyta w Pałacowej Galerii Obrazów, drugiej pod względem wartości w Republice Czeskiej.

Byliśmy też w historycznej bibliotece, która gromadzi około 90 tysięcy tomów .  Pałac otoczony jest Ogrodem Pałacowym o imponującej powierzchni 64 ha. Zachwyca posadzonymi w nim 200 gatunkami rzadkich drzew z różnych części świata. Nie sposób było go zwiedzić w całości ale w cieniu drzew odsapnęliśmy trochę – temperatura wynosiła 28 stopni C.

I kolejny obiekt to Ogród kwiatowy,  zwany też czeskim Wersalem . Stanowi on dzieło europejskiej sztuki ogrodowej XVII wieku. Czystość formy architektonicznej i rozmach czynią z tego ogrodu klejnot, który ponoć nie ma równego sobie na świecie .Ogród tworzą głównie kwietniki – rabaty kwiatowe – z formowanymi ścianami z nisko przyciętych żywopłotów. Jest tam 20.000 jednorocznych roślin kwiatowych, które jeszcze nie w pełni kwitły.

Atrakcyjną częścią tego Ogrodu jest licząca 244 m długości kolumnada z rzeźbami starożytnych bóstw  oraz promenadą, z góry której podziwialiśmy zielone labirynty.

A kawę z dobrym ciastem kosztowaliśmy w uroczych kawiarenkach znajdujących się na Dużym Rynku. Tutaj odbywają się najważniejsze uroczystości i wydarzenia  z życia miasta . Góruje nad nim m.in. ratusz z XVI wieku, fontanna i barokowa kolumna maryjna. Jest otoczony  kamienicami , a w podcieniach  znajdują się galerie, sklepiki , restauracje i kawiarenki.

Zachwyceni Kromieryżem zgodnie stwierdziliśmy, że musimy tutaj jeszcze wrócić. Może już indywidualnie……… a może w grupie…..

                                    

Zdjęcia Ewa i Alek Słabik, Helenka Domańska i Marek Krzywiecki

Opublikowane: 6 czerwca 2019