14.12.2016 Starki w Przedszkolu Miejskim Nr 5. W Bytomiu

W środę 14 grudnia 2016 r. Śląskie Starki z Tarnogórskiego Stowarzyszenia UTW, Helena Domańska i Teresa Majzner, odwiedziły dzieci w Przedszkolu Miejskim nr 5 w  Bytomiu przy Alei Legionów 6.
88. dzieci uczestniczyło w spotkaniu ze Starkami, które miało przybliżyć dzieciom zwyczaje związane z przygotowaniami oraz obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia na Śląsku.
Wydarzenie to miało miejsce w sali, której wystrój już wprowadzał w atmosferę „Godów”, a panie Helena i Teresa były ubrane  w rozbarskie stroje paradne, aby zaakcentować, że mówimy o  małej ojczyźnie – Śląsku.   
Ze względu na dużą liczbę dzieci i rozpiętość wieku, od trzech do sześciu lat, pogadanka o Świętach była prowadzona dwutorowo, to znaczy naprzemiennie w języku literackim oraz w gwarze śląskiej.
Dzieci opowiadały o przygotowaniach świątecznych:  w domu jest większe niż zwykle sprzątanie, rodzice robią duże zakupy, przygotowują różne potrawy, pieką pierniki. Do domu przynosi się choinkę, którą się ubiera w różne ozdoby, zawiesza na niej lampki.   Przyozdabia się mieszkanie  ozdobami, które przypominają Święta.
Na ulicach też widać świąteczne ozdoby. Starsze dzieci wspomniały, że przed Świętami trzeba chodzić na Roraty i być bardziej grzecznym, aby dostać pod choinkę wymarzony prezent.
Co pewien czas przedszkolaki, pod kierunkiem pań opiekunek,  pokazywały różne ćwiczenia, recytowały krótkie rymowanki, śpiewały piosenki.

Podczas wspólnego spotkania dzieci opowiedziały też jak przygotowany jest stół do kolacji wigilijnej i jakie potrawy są na stole.
W trakcie rozmowy z przedszkolakami o „Godach” panie Helena i Teresa podawały niektóre śląskie określenia związane ze Świętami, na przykład: adwent, roraty, betlyjka, pasterka, bioły serwet, wieczerza, maszkyty, moczka, kompot  ze suszonych owoców,  kołocz, kapusta z grzybami lub grochem, ryby, karp, opłatek,  dzieciątko, makówki, siemieniotka.
Uniwersytet Trzeciego Wieku Tarnowskie GóryNa zakończenie tej części wydarzenia Starki przeczytały dzieciom „Bajkę o Wigilijnej Gwiazdce”.
Dużą aktywnością podczas pogadanek oraz przy omówieniu przeczytanej bajki.
wykazywały się przede wszystkim starsze dzieci. Ciekawym elementem spotkania był poczęstunek złożony z dań serwowanych podczas wieczerzy wigilijnej: zupa grzybowa, ziemniaki, ryba smażona, kapusta, kompot, ciasto z makiem, pierniczki, owoce i cukierki.
Przed rozpoczęciem posiłku było dzielenie się opłatkiem.
Pani dyrektor Ewa Kornaś- Niemas zaakcentowała to symboliczne  łamanie się opłatkiem  przed posiłkiem, aby dzieci zaniosły do domu wiedzę, że jest to ważny moment spotkania przy wigilijnym stole, które ma się odbyć w radości, pokoju, bez urazy do innych.
Po poczęstunku przedszkolacy poszli na południowe leżakowanie z praktycznym doświadczeniem, przedsmakiem wieczerzy wigilijnej.
Spotkanie było pełne emocji i jego uczestnicy- przedszkolacy-  wyszli zadowoleni, zapisując w pamięci  to co stanowi o tradycji i kulturze ich małej ojczyzny.
Tekst: T.Majzner, S.Szymczyk

Opublikowane: 4 stycznia 2017