22 czerwca 2026

Zakończenie roku akademickiego 2025/2026

Czas pełen pasji, wiedzy i przyjaźni, bo na naukę nigdy nie jest za późno.

22 czerwca 2026 roku sala widowiskowa TCK w Tarnowskich Górach wypełniła się po brzegi słuchaczami UTW, którzy licznie przybyli, by wspólnie podsumować niezwykle bogaty, aktywny i pełen sukcesów rok akademicki 2025/2026. Wśród uczestników nie zabrakło również zaproszonych gości – przedstawicieli władz miasta i powiatu, posła na Sejm RP Tomasza Głogowskiego oraz członków Rady Programowej UTW z jej przewodniczącym, prof. Bogdanem Królem na czele.

Pierwszym punktem uroczystości było podsumowanie projektu „Bezpieczny Senior w świecie finansów”, realizowanego przez nasz Uniwersytet i współfinansowanego ze środków Narodowego Banku Polskiego. Członkowie zespołu projektowego przedstawili cele przedsięwzięcia, jego przebieg oraz korzyści, jakie odnieśli uczestnicy. Kolejne slajdy przypominały najważniejsze wydarzenia projektu, a szczególne zainteresowanie wzbudziła relacja z edukacyjnego wyjazdu do Warszawy, podczas którego studenci odwiedzili Narodowe Centrum Pieniądza oraz Giełdę Papierów Wartościowych.
Nie zabrakło także głosów samych uczestników projektu, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami i podkreślali praktyczny wymiar zdobytej wiedzy. Zaprezentowano również wyniki quizu sprawdzającego poziom przyswojonych wiadomości. Wniosek płynący z całego projektu był jednoznaczny – w świecie dynamicznie rozwijających się technologii cyfrowych – edukacja finansowa seniorów staje się coraz ważniejsza i wymaga kontynuacji. Umiejętność bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej, płatności cyfrowych i nowoczesnych narzędzi finansowych jest dziś nie tylko wygodą, ale wręcz koniecznością.

Kolejnym punktem programu było podsumowanie działań realizowanych w ramach programu Erasmus+. Był to rok wyjątkowo bogaty w międzynarodowe doświadczenia. Nasi słuchacze uczestniczyli w kursach poświęconych treningowi umysłu dla seniorów, zielonym kompetencjom, mediom społecznościowym i obróbce materiałów multimedialnych, motywowaniu zespołów oraz sztucznej inteligencji. Szkolenia odbywały się w Turcji, na Teneryfie, w Grecji i we Włoszech. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także mobilności grupowe do Ołomuńca w Czechach oraz do Turcji. Wszystkie wyjazdy dostarczyły uczestnikom nowych umiejętności, inspiracji i międzynarodowych kontaktów.

Prawdziwą ozdobą uroczystości był występ zespołu „a-gie”, który zachwycił publiczność perfekcyjnym wykonaniem utworu „Nie czekaj na mnie” z musicalu „Evita”. Artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a ich występ stworzył wyjątkową atmosferę święta i wzruszenia.

Następnie prezes UTW Magdalena Latacz przedstawiła imponujący bilans mijającego roku akademickiego. Nasz Uniwersytet zrzesza obecnie 530 słuchaczy. W ciągu roku odbyło się 10 wykładów stacjonarnych, 2 – wyjazdowe oraz 6 spotkań podróżniczych. Nauka języków prowadzona była w trzech sekcjach, a zajęcia sportowe realizowano w – ośmiu, działały cztery sekcje artystyczne oraz pięć zespołów artystycznych.
Liczby robiły ogromne wrażenie. W zajęciach językowych uczestniczyło 140 osób, sportowych 160, artystycznych 75, a działalność zespołów artystycznych skupiała blisko 50 studentów. Nie mniej imponujące były ogólne osiągnięcia Uniwersytetu. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje zdobycie Certyfikatu Profesjonalnego UTW – prestiżowego wyróżnienia, które posiada zaledwie trzydzieści kilka UTW w Polsce. Ważnymi wydarzeniami było także powołanie Rady Programowej oraz objęcie naszego Uniwersytetu patronatem Akademii Śląskiej w Katowicach.

Kulminacyjnym i najbardziej uroczystym momentem spotkania było wręczenie Złotych Kubków – wyróżnień przyznawanych najbardziej aktywnym i zasłużonym słuchaczom. Przed rozpoczęciem ceremonii głos zabrał przewodniczący Rady Programowej prof. Bohdan Król, który z uznaniem mówił o działalności Uniwersytetu, gratulował studentom ich aktywności oraz zapowiedział wręczenie laureatom przygotowanych przez siebie upominków.
Kapituła Złotych Kubków przyznała wyróżnienia w dziewięciu kategoriach. Tytuł „Człowieka z Pasją” otrzymała Maria Dragan, a tytuł „Wiecznie Głodny Wiedzy” – Bolesława Tunia-Jaworska, laureatem kategorii „Do Tańca i do Różańca” został Józef Skrabania, „Artystyczną Duszą Roku” wybrano Marię Witkowską, a tytuł „Niestrudzonego Podróżnika” przypadł Annie Warwas.
Wśród laureatów Złotych Kubków znaleźli się także: Aleksandra Król-Skowron, która otrzymała tytuł „Darczyńcy Czasu i Pomysłów” za swoją bezinteresowną pracę wolontariacką i nieustanną gotowość do działania na rzecz naszej społeczności, Jerzy Ścierski – „Mister Elegancji i Ciętej Riposty”, Irena Kita – „Dobry Duch Uniwersytetu” oraz Hildegarda Głogowska, uhonorowana tytułem „Legenda UTW”. Cała ceremonia była pięknym wyrazem uznania dla osób, które swoją aktywnością, zaangażowaniem i życzliwością współtworzą wyjątkową społeczność naszego Uniwersytetu.

Szczególnym momentem uroczystości było wręczenie Złotego Kubka Specjalnego. Wyróżnienie to trafiło do osoby, która od dziewiętnastu lat z ogromnym oddaniem, sercem, energią i pasją współtworzy UTW w Tarnowskich Górach. Członkowie Zarządu wygłosili wzruszającą laudację na cześć prezes Magdaleny Latacz, dziękując jej za lata pracy, zaangażowania i wizji, dzięki czemu nasz Uniwersytet nieustannie się rozwija. Nagrodzona została owacją na stojąco oraz Złotym Kubkiem za całokształt działalności.
Po tej części spotkania głos zabrali zaproszeni goście. Nie szczędzili oni słów uznania dla działalności Uniwersytetu, podkreślając jego pomysłowość, aktywność, kreatywność oraz niezwykłą energię studentów. Były serdeczne gratulacje, życzenia udanych wakacji, a także miłe niespodzianki – słodkie upominki i praktyczne skarpetki, które mają służyć podczas letnich wędrówek.

Pięknym zwieńczeniem uroczystości był występ zespołu „a-gie” pod kierownictwem Izy Łysik-Różańskiej. Artyści z wielkim temperamentem i sceniczną swobodą wykonali utwór „Quantanamera”, wzbogacając go efektowną inscenizacją. Publiczność nagrodziła wykonawców gorącymi brawami. Całe spotkanie prowadziła Teresa Ochojska.
Był to wyjątkowy wieczór – pełen wzruszeń, radości, dumy i poczucia wspólnoty. Jeszcze raz mogliśmy przekonać się, jak wiele potrafimy osiągnąć razem i jak niezwykłą społeczność tworzą słuchacze naszego Stowarzyszenia.

Tak zakończyliśmy rok akademicki 2025/2026. Żegnając się przed wakacjami, nie mówimy jednak „żegnaj”, lecz „do zobaczenia”. Spotkamy się ponownie już w październiku, rozpoczynając kolejny rok pełen wiedzy, aktywności, przyjaźni i nowych wyzwań, rozwijania pasji i udowadniania, że na naukę, aktywność i realizację marzeń nigdy nie jest za późno…

Opublikowane: 23 czerwca 2026