3 lipca 2024

Tarnogórscy słuchacze UTW gotowi na zagraniczną przygodę

Spotkania przygotowawcze kolejnej grupy naszych słuchaczy wybierających się we wrześniu br na zagraniczną mobilność do Rethymno zostały zakończone. Poniżej relacja z nich, która ukazała się na platformie EPALE.

EPALE  to elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie (EPALE) jest inicjatywą UE finansowaną ze środków programu Erasmus+ Edukacja dorosłych. Platforma EPALE to europejska, wielojęzyczna społeczność praktyków zajmujących się edukacją dorosłych.

„Tarnogórscy słuchacze UTW gotowi na zagraniczną przygodę”

Relacja z zajęć, które doskonale przygotowały słuchaczy tarnogórskiego UTW do wyruszenia w grecką odyseję.

TreeImage.
Ewa Topolska-Sowa

„Wieczna młodość to dar, który otrzymujemy, kiedy nigdy nie przestajemy się uczyć.” 

Ten cytat, którego autorem jest Helen Hayes, doskonale podkreśla wartość ciągłego uczenia się i jego wpływ na jakość życia, niezależnie od wieku. Dobrze wiedzą o tym słuchacze TS UTW zakwalifikowani do projektu pn. „Mobilność kadry Tarnogórskiego UTW szansą na rozwój oferty edukacyjnej organizacji” (projekt nr 2023-1-PL01-KA122-ADU-000114639), który rozpocznie się we wrześniu br. w ramach programu Erasmus+, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

W wyjeździe na zagraniczną mobilność do Grecji weźmie udział dziesięciu słuchaczy TS UTW, którzy właśnie zakończyli trwające od 8 marca do 21 czerwca spotkania przygotowawcze. Spotkania obejmowały 20 godzin wsparcia językowego, 6 godzin wsparcia kulturowego i 6 godzin wsparcia pedagogicznego. Seniorzy uczyli się języka angielskiego, ćwiczyli umiejętności komunikacji, zapoznali się z obyczajowością, kulturą, kuchnią oraz zwyczajami panującymi w Grecji. Oto szczegółowe relacja z zajęć, które doskonale przygotowały ich do wyruszenia w grecką odyseję.

Uczestnicy kursu.

Fot. z archiwum projektu

Wsparcie językowe

Najbardziej rozbudowanym elementem przygotowania do programu były praktyczne zajęcia z języka angielskiego. Warsztaty rozpoczęły się od przypomnienia podstawowych zwrotów i fraz używanych podczas spotkań i powitań. Słuchacze ćwiczyli przedstawianie się, witanie innych oraz prowadzenie krótkich rozmów na tematy ogólne. Była to doskonała okazja do integracji i przełamania pierwszych barier językowych, a przede wszystkim praktyki mówienia w języku obcym.

Na kolejnym spotkaniu mieli okazję opowiedzieć o swoich zainteresowaniach i sposobach spędzania wolnego czasu. Dyskutowali o swoich pasjach, takich jak fotografia, taniec, czytanie, podróże, sport czy gotowanie. Ćwiczenia te pozwoliły im na używanie codziennego słownictwa i stosowanie wyrażeń związanych z aktywnościami rekreacyjnymi w języku angielskim.

Kolejnym elementem wsparcia językowego było omówienie zwrotów używanych w sytuacjach codziennych, przede wszystkim takich, w jakich będą postawieni w czasie wyjazdu do Grecji: na lotnisku, w hotelu, restauracji i w czasie zakupów. Nowe umiejętności językowe ułatwią zwiedzanie i nawigację w nowym środowisku. Na zajęciach wprowadzono także słownictwo związane z częściami ciała, narządami wewnętrznymi oraz wizytą u lekarza. Seniorzy ćwiczyli nazywanie ewentualnych urazów i problemów zdrowotnych, dzięki czemu są przygotowani na trudne sytuacje, jakie mogą się pojawić.

Uczestnicy kursu podczas zajęć językowych.

Fot. z archiwum projektu

Tegoroczna mobilność seniorów dotyczy nauczania i włączania do programów z zakresu edukacji osób dorosłych przedmiotów związanych z kulturą, sztuką, sportem, zdrowiem, teatrem, muzyką i tańcem, dlatego nie mogło w programie zabraknąć zajęć związanych z powyższą tematyką. Lektorka wprowadziła słownictwo związane z teatrem, sztuką i kulturą, tańcem, sportem oraz zdrowym stylem życia. Warto zwrócić uwagę, że zajęcia językowe dla studentów miały formę warsztatów skoncentrowanych na praktycznych aspektach komunikacji, które będą niezbędne podczas wrześniowego wyjazdu do Grecji. Dzięki różnorodnym ćwiczeniom i scenkom sytuacyjnym uczestnicy zyskali pewność siebie w posługiwaniu się językiem angielskim w codziennych sytuacjach. 

Prowadząca wykorzystywała także nowoczesne technologie i aplikacje, które uatrakcyjniły zajęcia i dla wielu osób były nową formą nauki. Bardzo ciekawym doświadczeniem była nauka piosenki „Yellow Submarine”, rozwiązywanie quizów online oraz wykorzystanie gier edukacyjnych do utrwalenia słownictwa. Dodatkowo oglądanie fragmentów filmów i słuchanie utworów anglojęzycznych rozwijało u uczestników umiejętności rozumienia ze słuchu i osłuchania się z językiem obcym, a w praktyce – większą swobodą komunikacyjną. Nauka poprzez interakcje i praktykę sprawiła, że przygotowania były nie tylko efektywne, ale również angażujące i przyjemne.

zajęcia językowe.

Fot. z archiwum projektu

Wsparcie pedagogiczne

Program zagranicznego kursu jest intensywny i wymagający, dlatego ważnym elementem przygotowań była integracja uczestników, oparta na poszukiwaniu wspólnych zainteresowań. Dzięki temu nawiązano silniejsze więzi, co poprawiło współpracę. Uczestnicy omawiali potencjalne konflikty, analizowali ich przyczyny oraz sposoby rozwiązania, podkreślając rolę lidera w zapobieganiu eskalacji. Następnie, z użyciem różnych metod i testów, przybliżyli swoje osobowości. Wyniki testu wykazały różnorodność grupy, co zapowiada efektywną i wspierającą współpracę. Studenci określili również swoje role w zespole, wyłaniając duszę zespołu, koordynatora, perfekcjonistę, specjalistę i kreatora. Dzięki tym działaniom, grupa rozwinęła umiejętności interpersonalne, zintegrowała się, zmotywowała do współpracy i przygotowała na sytuacje kryzysowe. Z przymrużeniem oka można powiedzieć, że takich dziesięciu jak oni, to nie ma ani jednego!

Uczestnicy kursu podczas zajęć integracyjnych.

Fot. z archiwum projektu

Wsparcie kulturowe

W ramach przygotowań uczestnicy podjęli się wielu zadań mających na celu poznanie kultury, historii i tradycji Grecji, a szczególnie Krety. Każdy z członków zespołu włączył się w organizację różnych elementów prezentacji, które miały na celu przybliżenie bogatego dziedzictwa tego regionu. Przy okazji były one również ćwiczeniem umiejętności pracy w grupach i współpracy.

Grecja ma bogatą historię, która jest kolebką europejskiej cywilizacji. Jej dziedzictwo wciąż jest obecne w sztuce, nauce i kulturze całego świata. Od teatru po architekturę, rzeźbę, literaturę czy filozofię – to wszystko stanowi podwaliny zachodniego świata. Przybliżenie tych aspektów, odświeżenie lekcji historii, były dla studentów niezwykle cenne. Dodatkowo przygotowane przez studentów i prowadzącą prezentacje multimedialne uatrakcyjniły wizualnie przekazywanie informacji. Taniec, muzykę i śpiew, które w kulturze greckiej były integralną częścią życia społecznego, towarzysząc obrzędom religijnym, uroczystościom, igrzyskom sportowym i teatrowi, przybliżono słuchaczom w ciekawej prezentacji. Poza porcją informacji na studentów czekała niespodzianka, czyli nauka tańca sirtaki (sirtáki, lub syrtáki, grec. Συρτάκι) znanego z filmu „Grek Zorba”. Seniorzy chętnie uczyli się kroków i rytmu, co było świetną formą integracji i zabawy. Ten taniec jest jednym z najbardziej znanych współczesnych tańców greckich symbolizujący radość i wspólnotę.

Kolejne zajęcia to kulinarny spacer po zakątkach kuchni greckiej. Nasze studentki opisały typowe dania greckie: musakę, souvlaki, baklawę, a także lokalne przekąski i napoje.
Przygotowanie do mobilności obejmowało także przekazanie informacji dotyczących geograficznego położenia Grecji i regionów Krety (Chania, Rethymno, Heraklion i Lasithi), najważniejszych atrakcji turystycznych i zabytków, a także codziennego życia na Krecie, tamtejszych zwyczajów i tradycji. Mówiono również o gościnności mieszkańców, tradycyjnych festiwalach i świętach. W przygotowaniach nie zapomniano o nauce greckiego! Podróżniczy savoir-vivre nakazuje poznać podstawowe słowa w lokalnym języku. Dlatego popijając grecką kawę, seniorzy uczyli się podstawowych zwrotów w języku greckim („Dzień dobry” – grec. καλημέρα /kalimera/, „Dziękuję” – grec. Ευχαριστώ /efharisto/ czy  grec. Παρακαλώ /parakalo), co ma również ułatwić komunikację na miejscu. Wszystkie praktyczne informacje dotyczące Krety, uczestnicy umieścili w ulotce: „Crete mini guide”.

Uczestnicy kursu podczas zajęć kulturowych.

Fot. z archiwum projektu

Uczestnicy kursu podczas zajęć kulturowych.

Fot. z archiwum projektu

Z bagażem wiedzy i kulturowym tłem są oni gotowi odkrywać greckie dziedzictwo i zdobywać wiedzę. Szczególną wartością tych zajęć była również możliwość bezpośredniego porównania kultury greckiej z polską. To ułatwi integrację oraz zrozumienie mieszkańców Krety podczas kursu mobilności, ale i zrozumienie programów edukacji seniorów, które są tam tworzone.

Teraz seniorzy z niecierpliwością czekają na wyjazd do Rethymno. Kreto, nadchodzimy!

 

Opublikowane: 4 lipca 2024