12 czerwca 2024

Spotkanie muzyczne: Opera – inspirująca podróż przez świat edukacji muzycznej.

Za nami spotkanie muzyczne w Operze Śląskiej w Bytomiu.
Naszą 100 osobową grupę najpierw przywitał  Dyrektor Opery – Łukasz Goik, przedstawiając rys historyczny wspaniałego obiektu jakim jest gmach Opery Śląskiej  . Podkreślił, że jest to  najstarszy teatr operowy w powojennej Polsce. Instytucja 𝗼𝗱 𝗽𝗿𝗮𝘄𝗶𝗲 𝟴𝟬 𝗹𝗮𝘁 stanowi dumę śląskiego społeczeństwa. Jej siedzibą jest zabytkowy gmach teatru miejskiego, zbudowany w stylu neoklasycystycznym w latach 1899-1901 wg projektu berlińskiego architekta Aleksandra Böhma. Omówił także  zmiany, jakie zaszły w gmachu w ostatnich latach a w szczególności  zakończony niedawno  remont, dzięki któremu Opera Śląska zyskała jedną z najbardziej zaawansowanych scen w Polsce.

Wysłuchaliśmy także wykładu Katarzyny Szubert z zakresu historii opery, czołowych kompozytorów i twórców dzieł operowych . Mieliśmy także ogromną przyjemność wysłuchania wspaniałego występu Solistów Opery Śląskiej – Anny Boruckiej, Anny Wiśniewskiej-Schoppy oraz Macieja Komandery. Fragment jednej arii z solistami wykonał nasz duet 𝙃𝙚𝙣𝙞𝙖 𝙞 𝘼𝙣𝙙𝙧𝙯𝙚𝙟, co było bardzo wzruszającym momentem.
Na zakończenie odwiedziliśmy miejsca normalnie niedostępne dla zwykłego widza: salę baletową, rekwizytornię oraz scenę i kulisy!
Dziękujemy wszystkim za udział i niezapomniane chwile a Łukaszowi Goikowi serdecznie dziękujemy za gościnę i ciepłe przyjęcie!
Wyjazd do Opery Śląskiej w Bytomiu był realizacją zadania publicznego wspieranego przez Gminę Tarnowskie Góry „Spotkanie muzyczne: Opera – inspirująca podróż przez świat edukacji muzycznej”.
Poniżej prezentacja oraz zdjęcia z pobytu w Operze Śląskiej

 

Tekst: Irena Krzywiecka, Marek Magda

Prezentacja: Ewa Topolska-Sowa

Zdjęcia: Krzysztof Nikiel, Marek Krzywiecki

 

 

Opublikowane: 13 czerwca 2024