7-9 października 2024

SMART Senior Może Aktywnie Rozwijać Technologię

 

 

SMART Senior Może Aktywnie Rozwijać Technologię

Rok akademicki 2024/2025 zaowocował licznymi szkoleniami. Wśród szkoleń, w których brali udział przedstawiciele naszego uniwersytetu, był trening edukatorski o akronimie „SIR”, czyli „Senior Innowacja Rozwój”. Wspomniany trening realizowany był w ramach projektu „NOTESS: Nowoczesne Technologie – Seniorzy Seniorom”, dofinansowany i realizowany w ramach programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+”. Obejmuje on lata 2021-2025 i trening, w którym brali udział przedstawiciele tarnogórskiego środowiska seniorów, stanowi już 4. edycję. W szkoleniu również brali udział seniorzy z zaprzyjaźnionych uniwersytetów z Knurowa, Gliwic, Pyskowic, Pszczyny i Radzionkowa.

Udział w projekcie zawdzięczamy relacjom z bratnim uniwersytetem z Knurowa, który jest realizatorem projektu „NOTESS”.

Celami, które były realizowana w ramach 40. godzinnego treningu było:

  • pobudzenie postawy seniora lidera i rozwiniecie jego kompetencji w obszarze edukatorskim, gdzie udziela on wsparcia innym, mniej doświadczonym seniorom w bezpiecznym posługiwaniu się nowoczesnymi technologiami;

  • trening w zakresie kluczowych kompetencji podczas realizacji szkoleń a mianowicie umiejętność tworzenia relacji, umiejętność dostosowania się do grupy, techniki autoprezentacji, komunikacja, budowanie zaangażowania, techniki motywowania, zarządzanie konfliktem, doskonalenie swoich umiejętności

  • dostarczenie uczestnikom treningu niezbędnych narzędzi, które pozwolą na wsparcie w swoich środowiskach planowania i diagnozowania potrzeb związanych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, coachingu, komunikacji i planowania.

Tarnogórskie środowisko zamierza aktywować klub „SMART” – którego celem jest zorganizowanie, spośród grona seniorów naszego Uniwersytetu grupy wsparcia dla osób nie czujących się komfortowo w wszechotaczających nas nowych technologiach. Jego celem będzie wsparcie seniorów w zakresie pełnego i bezpiecznego wykorzystywania smartfonów i komputerów, przybliżenie bezpiecznego użytkowania aplikacji wykorzystywanych w transakcjach bankowych, na platformach zakupowych i we wzajemnej komunikacji z bliskimi, korzystania z internetu i posługiwania się, w podstawowym zakresie, aplikacjami do edycji tekstów (Word) czy też arkuszem kalkulacyjnym Exel.

W trakcie treningu powstały założenia do stworzenia przy naszym uniwersytecie takiego klubu do końca 2024 roku. Ponieważ jego zakres działania ma spełnić oczekiwania słuchaczy środowiska uniwersyteckiego i seniorów będących mieszkańcami naszego miasta w pierwszej kolejności chcemy zdiagnozować potrzeby naszych słuchaczy dotyczące problemów z jakimi się borykają w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii informatycznych. Cel ten planujemy osiągnąć z wykorzystaniem badania ankietowego skierowanego do środowiska UTW, które pozwoli określić zakres potrzeb środowiska i dostosować do nich program działania. Ankieta ukaże się na stronach Uniwersytetu.

GORĄCO ZACHĘCAMY DO JEJ WYPEŁNIENIA.


Opublikowane: 12 października 2024