30 września 2024

Słuchacze tarnogórskiego UTW pozdrawiają z Rethymno

20 września 2024 roku dziesięcioosobowa grupa słuchaczy tarnogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wyruszyła na Kretę do miasta Rethymno na kurs pn. „Mobilność kadry Tarnogórskiego UTW szansą na rozwój oferty edukacyjnej organizacji”. Tematyka kursu dotyczy nauczania i włączania do programów kształcenia osób dorosłych przedmiotów związanych z kulturą, sztuką, sportem, zdrowiem, teatrem, muzyką i tańcem, językiem obcym
(w kontekście edukacji w Grecji i w Polsce).
Już pierwsze dni przyniosły wiele niezapomnianych doświadczeń. Uczestnicy wzięli udział w wyjątkowych zajęciach językowych prowadzonych w czasie zwiedzania Rethymno – miasta, które na przełomie XVI i XVII wieku było głównym ośrodkiem nauki i sztuki. Poznali Fortecę i port z latarnią morską, fontannę Rimondi oraz wiele eksponatów w Muzeum Archeologicznym. Podziwiali urokliwą starówkę z wąskimi uliczkami, licznymi zabytkami tureckimi i weneckimi.

Podczas pierwszych warsztatów „Expressing ourselves” analizowali mit o Minotaurze i Tezeuszu, odkrywając jego głębsze znaczenie w kontekście walki z lękami i obawami. Natomiast labirynt z tego mitu jest metaforą skomplikowanej i zagmatwanej drogi życia, pełnej wyzwań, z której można się wydostać dzięki odwadze, mądrości i wsparciu bliskich. Uczestnicy zrozumieli, jak ważna jest analiza własnych emocji w procesie samorozwoju oraz kształcenia innych.

Wykład „History of Art” otworzył przed słuchaczami perspektywę poznania rozwoju sztuki od prehistorii aż po współczesność. Uczestnicy przekonali się, że sztuka nie tylko rozwija pasje, ale także naszą wrażliwość, umiejętność obserwacji oraz zdolność do głębszej refleksji nad światem.

W ramach edukacji historycznej słuchacze UTW zwiedzili ruiny pałacu minojskiego w Knossos. Był to najbardziej luksusowy i największy minojski pałac na wyspie, w którym znajdowało się ponad 1000 pomieszczeń, z rozbudowanym system kanalizacyjnym, magazynowym, przestronnymi salami i dziedzińcem. Z kolei w Muzeum Archeologicznym w Heraklionie, podziwiali niezwykłe skarby starożytnej greckiej architektury, gliniane naczynia, kamienne wazy, słynną statuę Bogini płodności, fresk Książę wśród lilii i wiele innych znalezisk.

Czas wolny od programowych zajęć wypełniają różnymi aktywnościami sportowymi, malarskimi, tanecznymi oraz turystycznymi. Przed uczestnikami kursu jeszcze wiele zajęć programowych.

Projekt jest realizowany w ramach programu Erasmus+, akcja kluczowa 1: Mobilność edukacyjna osób (Edukacja dorosłych).

Opublikowane: 1 października 2024