13-15 września 2024

Wycieczka na Węgry

 

W dniach 13-15 września słuchacze naszego UTW mieli przyjemność wyjechać na wycieczkę na Węgry. W bogatym i bardzo atrakcyjnym programie zwiedzania znalazły się:

Gödöllő
Największą atrakcję turystyczną miasta stanowi pałac królewski wybudowany w stylu barokowym w latach 40. XVIII wieku przez Antala Grassalkovicha. Służył jako letnia rezydencja Franciszka Józefa, cesarza Austrii i króla Węgier oraz cesarzowej Elżbiety (Sissi).

Aleją Andrassyego – najbardziej reprezentacyjną aleją Budapesztu uczestnicy dojechali do centrum miasta, gdzie czekały kolejne atrakcje.

Kościół śródmiejski pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny – jest to najstarszy kościół Budapesztu. Zbudowany został za pierwszego króla Węgier, św. Stefana na murach rzymskiej twierdzy wojskowej – Contra Aquincum castrum (294 r.n.e.).
Z trzech okien wieży kościelnej można podziwiać most Elżbiety, oraz ulice Kossutha i Szabad Sajtó.

Cmentarz Kerepesi jest jednym z największych panteonów narodowych w Europie i największym parkiem rzeźb na świeżym powietrzu o powierzchni około 56 hektarów (0,56 km 2 ). Czasami jest nazywany Père Lachaise w Budapeszcie.
Pierwszy pochówek na cmentarzu odbył się około dwa lata po jego otwarciu, w 1849 roku. Od tego czasu pochowano tam wielu węgierskich notabli (mężów stanu, pisarzy, rzeźbiarzy, architektów, artystów, kompozytorów, naukowców, aktorów i aktorki itp.), wielu z nich w ozdobnych grobowcach lub mauzoleach .

Budynek parlamentu w Budapeszcie – jeden z symboli stolicy Węgier i całego kraju. Położony nad Dunajem, w dzielnicy Peszt, jest jednym z największych gmachów parlamentów narodowych na świecie. Zwiedzający mogą podziwiać jego przepiękne wnętrza.
W budynku przechowywana jest największa relikwia narodu węgierskiego – korona świętego Stefana.

Aquincum – ruiny najdalej na wschód wysuniętej osady rzymskiej założonej przez cesarza Hadriana w 124 roku. W czasie największego rozkwitu miasto liczyło 40 tys. mieszkańców.

W sobotę wieczorem uczestnicy mieli wyjątkową przyjemność popłynąć w rejs statkiem po Dunaju.

Szentendre – urokliwe miasteczko odległe o 20 km od centrum Budapesztu. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z roku 1009, ale tereny Szentendre były zasiedlone dużo wcześniej – szacuje się, że od wielu tysięcy lat. W średniowieczu do miasteczka zaczęli przybywać Serbowie – uchodźcy ze swojego kraju, podbijanego przez Turków. Z tego okresu pochodzi spora część zabytkowej zabudowy – barokowe budynki z elementami charakterystycznymi dla południowej Europy i prawosławne świątynie. Jedną z podstaw gospodarki stała się uprawa winorośli – miasto było centrum winiarstwa w środkowych Węgrzech.

Po zwiedzeniu wszystkich tych atrakcji uczestnicy wycieczki zadowoleni i uśmiechnięci wrócili do domu z mocnym postanowieniem: do tak pięknego miejsca koniecznie trzeba jeszcze wrócić.

   

Tekst: Krzysztof Nikiel

Zdjęcia: Marek Krzywiecki, Krzysztof Nikiel

Opublikowane: 16 września 2024