W czwartek 23.02.2023r. Śląskie Starki spotkały się z uczniami klas I – IV Szkoły Podstawowej nr 9 w Tarnowskich Górach. Już po wejściu do budynku zostały mile zaskoczone powitaniem .Okazało się, że „cała szkoła” była powiadomiona o tej wizycie.
W wydarzeniu wzięły udział młodsze klasy podzielone na dwie grupy. Atrakcją spotkania była nie tylko obecność Starek ale także Pani Bożeny (organizatorki spotkania) . Wcieliła się ona w postać śląskiej frelki , ubranej w strój regionalny- bytomski. Nawet niektóre dzieci miały problem z identyfikacją swojej nauczycielki.
Po przedstawieniu się zaczęło się łosprowianie o:
– Śląsku, jako regionu geograficznego,
– stroju rozbarskim kobiety, frelki/dziołchy, kawalira/karkusa i elementach tych łoblecyń,
– śląskiej godce , jej roli w życiu Ślązaków
– l wybranych wierszach napisanych po śląsku
Zarówno w I, jak w II grupie atrakcją było rozszyfrowanie imion Lyjna i Ryjzka. Przy okazji zrobiło się wesoło . Dzieci przyporządkowywały swoim imionom ich śląskie brzmienie a były to Ana -Anna, Agnys – Agnieszka, Marika, Maryjka – Maria, Zefek, Zeflik, Zefliczek – Józef i inne.
W obu grupach dzieci potrafiły odczytać informacje z prezentowanych mapek. Chętnych, aby podejść do mapy było wielu.
Podczas łosprawiania o śląskim łoblecyniu pojawiło się sporo pytań typu: a jak łoblykały się kobiety zimą, po co były szlajfki, czy one coś oznaczały, jak łoblykano się do spania, jakie były piżamy, jak nazywają się po śląsku majtki chłopca, dziewczynki it.p.