Tematem przewodnim marcowych warsztatów kulinarnych była kuchnia włoska. Pod okiem Oli Król – Skowron uczestniczki warsztatów przygotowały:
Focaccia to rodzaj włoskiego pieczywa, będącego podstawą pizzy. Każdy region Włoch może się poszczycić inną jego odmianą, od suchego, polanego oliwą do pulchnego z suszonymi pomidorami i oliwkami. Zazwyczaj podawana jest na ciepło, przed posiłkiem dla zaspokojenia pierwszego głodu oraz do innych potraw jako dodatek
Składniki na ciasto:
- 350 g mąki pszennej chlebowej
- pół łyżeczki soli
- 7 g drożdży suchych lub 14 g drożdży świeżych
- 210 ml letniej wody
- 1 łyżka oliwy z oliwek
Na wierzch (dowolnie):
- świeże zioła,
- oliwki
- cebula
- sól morska
- pieprz
Wykonanie
1.Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn), dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając oliwę. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ściereczką, do podwojenia objętości (około 1 – 1,5 godziny).
2.Po godzinie ponownie zagnieść, przez chwilę. Rozwałkować na średnicę około 25 cm. Wyłożyć na blachę oprószoną mąką i odstawić na 20 – 40 minut do napuszenia (powinno ponownie podwoić objętość). Po tym czasie kciukiem zrobić mocne wgłębienia w cieście, odstawić na 10 minut.
3.Ciasto delikatnie spryskać oliwą, wyłożyć oliwki, cebulę, zioła, itp
4.Piec około 20 – 25 minut w temperaturze 200ºC. Lekko ostudzić na kratce i podawać ciepłe.
Gnocchi popularne włoskie „primi”. Ważne jest, aby do przyrządzenia gnocchi użyć dość suchych, tzw. mączystych ziemniaków (idealne będą odmiany: aster, ibis, bryza, ale też popularna irga czy irys). Zbyt duża ilość wody w ziemniakach będzie wymagała dodania większej ilości mąki, a w rezultacie przygotowane gnocchi mogą być twarde i gumowate.
Przepis na 8 porcji
Składniki:
– 1 kg ziemniaków o suchym miąższu
– 200 gramów mąki
– 1 jajko
– szczypta soli
Wykonanie
- Ziemniaki ugotować w mundurkach, dzięki temu będą chłonęły mniej wody. Obrać ciepłe i pozwolić im trochę ostygnąć.
- Rozgnieść ziemniaki (najlepiej prasą do ziemniaków). Dodać mąkę, jajko i szczyptę soli. Wymieszać i zagnieść dokładnie.
- Ciasto podzielić na mniejsze części, uformować z nich długie i cienkie (ok 1 cm. średnicy) rolki. Pokroić na małe kawałki (1-2 cm) i nadać im charakterystyczny kształt za pomocą widelca.
- Gotować w dużej ilości osolonej wody. Gnocchi są gotowe, gdy tylko wypłyną na powierzchnię wody.
Risotto alla milanese szafranowe risotto to klasyk mediolańskiej kuchni. Często podawany z ‚osso buco’ czyli potrawką z giczy cielęcej, ale może stanowić równie dobrze samodzielne ‚primo’. Piękny, żółty kolor nadają daniu pręciki krokusów, czyli szafranu. W oryginalnym przepisie do sprządzenia risotto alla milanese używa się szpiku, ale można je przygotować także z pominięciem tego składnika.
Przepis na 4 porcje
Składniki:
– 1,2 l bulionu wołowego
– 1/2 łyżeczki szafranu (pręcików)
– 80 g masła
– 1 mała cebula
– 350 g ryżu do risotto (np. carnaroli, arborio)
– 150 ml białego wytrawnego wina
– 4 łyżki drobno startego sera grana padano lub parmezanu
– sól
Wykonanie
- Bulion zagotować. Do gorącego dodać szafran, wymieszać i odstawić.
- Cebulę obrać i pokroić w drobną kostkę
- Na patelnię dodać połowę masła, cebulę oraz szpik. Podsmażać, aż szpik rozpuści się, a cebula zmięknie.
- Dodać ryż, wymieszać i smażyć, aż stanie się szklisty. Zwiększyć ogień pod patelnią i wlać wino. Gotować do czasu, aż cały płyn odparuje.
- Małymi porcjami dodawać ciepły bulion z szafranem. Gotować na małym ogniu, od czasu do czasu mieszając, a gdy ryż wchłonie cały płyn – dodać kolejną porcję bulionu.
- Po dodaniu całego płynu ryż powinien być miękki, ale wciąż stawiać lekki opór zębom. Jeśli jest za twardy, można dodać dodatkową porcję bulionu lub wody.
- Risotto zdjąć z ognia, dokładnie wymieszać z pozostałym masłem oraz startym serem. W razie potrzeby można doprawić odrobiną soli
Polędwiczki zapiekane z mozzarellą, pomidorem i oliwkami efektowne i niezbyt pracochłonne danie. Aromaty bazylii i pomidora sprawiają, że nie tylko ładnie wygląda, ale też świetnie smakuje. Polędwiczkę można obsmażyć wcześniej i zapiec dopiero przed podaniem, a świeżego pomidora zastąpić suszonym, który ma głębszy, bardziej wyraźny smak.
Przepis na 3-4 porcje
Składniki:
– 1 polędwiczka wieprzowa średniej wielkości
– 2 ząbki czosnku
– łyżeczka suszonych ziół prowansalskich
– ok. 1/2 kulki mozzarelli lub kilka małych kuleczek
– 1 pomidor lub kilka pomidorków koktajlowych
– garść czarnych oliwek (ok. 6 sztuk)
– kilka liści świeżej bazylii
– sól, pieprz
– oliwa do smażenia
Wykonanie
- Polędwiczkę umyć, osuszyć. Usunąć kawałki tłuszczu i białe błonki.
- Czosnek zmiażdżyć lub drobno posiekać, połączyć z solą, pieprzem i ziołami prowansalskimi. Tak przygotowaną mieszanką natrzeć polędwiczkę (całą, mięso kroimy dopiero później) i odstawić na co najmniej 30 minut w temperaturze pokojowej (polędwiczkę można również zamarynować w ziołach przez noc w lodówce).
- Nagrzać piekarnik do temperatury 220 stopni.
- Na patelni rozgrzać oliwę. Wyłożyć mięso i obsmażyć na średnim ogniu z każdej strony na złoto. Zdjąć z patelni, odłożyć w ciepłe miejsce i dać mięsu „odpocząć” ok. 5 minut.
- W tym czasie przygotować dodatki. Pomidora i mozzarellę pokroić na półplasterki, liście świeżej bazylii opłukać i osuszyć.
- Polędwiczkę pokroić na 3-4 cm kawałki. Mięso ułożyć w naczyniu żaroodpornym, przeciętą częścią do góry. Na każdym kawałku położyć listek bazylii, plasterek pomidora, kawałek mozzarelli oraz czarną oliwkę. Można spiąć wykałaczką.
- Polędwiczki wstawić do piekarnika i piec ok. 15 minut bez przykrycia.
- Przed podaniem można skropić sokiem z cytryny i oliwą z oliwek. Podawać z zieloną sałatą, fasolką szparagową lub pieczonymi ziemniaczkami.
Ciasto włoskie ciasto włoskie, ciasto wiewiórka to proste ciasto jabłkowo-orzechowe. Jest wyjątkowo pyszne i nie zawiera tłuszczu w postaci masła, czy oleju. Mimo to, ciasto nie jest suche a swoją wilgotność zawdzięcza jabłkom, które posypane cukrem puszczają sok. Pozycja obowiązkowa na niedzielny deser w gronie najbliższych.
Składniki na ciasto włoskie:
- 6 jabłek obranych i pokrojonych w kostkę
- 3/4 szklanki orzechów
- 1/4 szklanki rodzynek
- 3/4 szklanki cukru
- 1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej
- 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
- 2 szklanki mąki pszennej
- 3 jaja
Wykonanie
1.Pokrojone jabłka wsypać do miski. Dodać bakalie. Zasypać cukrem, przykryć i odstawić na godzinę. Po tym czasie cukier spowoduje, iż jabłka puszczą sok.
2.Mąkę przesiać razem z sodą i proszkiem, a następnie wsypać do miski z jabłkami
3.Dodać jaja. Wszystko dokładnie wymieszać łyżką.Masę przełożyć na blachę wyłożoną papierem o wymiarach 24 cm x 28 cm
4.Piekarnik nagrzać do 175°C. Piec ok. 35 minut lub do momentu, kiedy patyczek włożony w środek ciasta wyjdzie suchy.
5.Ciasto włoskie (ciasto wiewiórka) ostudzić na kratce. Posypać cukrem pudrem.