Temat bezpieczeństwa seniorów to temat „rzeka” . Mimo licznych kampanii organizowanych przez różne instytucje do sporej grupy seniorów informacje w nich prezentowane nie docierają. Bywa także , że w sytuacji zagrożenia i Ci ” uświadomieni seniorzy” tracą głowę. Z drugiej strony staliśmy się bardziej czujni i dzisiaj jesteśmy wyczuleni na kradzież na wnuczka (lub innego członka rodziny, za którego podaje się dzwoniący oszust), na hydraulika, gazownika, , dostawcę prądu, operatora telekomunikacyjnego czy przedstawiciela Ośrodka Pomocy Społecznej, policjanta, urzędnika czy inne postacie z kręgu osób zaufania publicznego . Jednak może się okazać, że za jakiś upływ czasu złodzieje wymyślą kolejny sposób, by zwieść czujność osób starszych . Dlatego też policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach przy współpracy z tarnogórskim oddziałem banku PKO BP , Veolią -PWiK Sp z o.o , Tg Stacją i naszym uniwersytetem zainicjowali kampanię pt „Czujny senior” Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry oraz Starosta Powiatu Tarnogórskiego. Kampania rozpoczęła się wczorajszym spotkaniem, gdzie prelegenci w osobach :
1/ Damiana Ciecierskiego – rzecznika prasowego Komendy Powiatowej Policji,
2/ Jadwigi Kobasińskiej- kierownika Zespołu Obsługi Klienta Banku PKO O/Tarnowskie Góry,
3/Marty Bis -prezesa zarządu PWiK Sp. z o.o. w Tarnowskich Górach ,
4/ Sławomira Głaza- członka grupy roboczej ds. ochrony danych przy Ministerstwie Cyfryzacji
w ramach obszarów swoich działań wskazali na strefy zagrożenia seniorów, sposoby reagowania na nie i zapobiegania im. Wystąpienia prelegentów poprzedził film pt „Czujny senior” nakręcony przez Barbarę Zwolińską z TG Stacji przy współudziale Anny Troniny – asystenta zarządu PWiK pokazujący typowe zachowania oszustów i osób poszkodowanych . Role aktorów w tym filmie odegrali nasi słuchacze – Henia Borkowska-Szmatloch, Maryla Witkowska, Jan Gajda i Andrzej Hajduk a swoje domostwo udostępniła Edyta Spolniewska.
W debacie uczestniczyli i głos zabrali przedstawiciele tarnogórskich władz samorządowych- wiceburmistrz Piotr Skrabaczewski , Stanisław Torbus – członek Zarządu Powiatu Tarnogórskiego, Ilona Łuczak – przewodnicząca tarnogórskiej Rady Seniorów , Justyna Gaś dyrektor banku PKO BP z Tarnowskich Gór i z-ca Komendanta Powiatowej Policji podinspektor Sławomir Bylicki.
Seniorze – co warto zapamiętać:
- ważne numery telefonów tj 112 Centrum Powiadamiania Ratunkowego i 994 Pogotowie Wodociągów i Kanalizacji
- policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji,
- policja nigdy nie poprosi o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu,
- jeśli mamy jakąkolwiek wątpliwość co do danych osoby dzwoniącej do nas czy podającej się za pracownika jakiejś instytucji, weryfikujmy to. Zgłaszajmy takie sytuacje na policję, konsultujmy z rodziną,
- pamiętajmy, żeby nie dać się namówić na pozostawienie naszych pieniędzy w jakimś odosobnionym miejscu, koszu na śmieci, nie wyrzucać ich przez okno, nie pozostawiać we wskazanym przez oszusta miejscu,
- nie udostępniajmy nikomu kodów, haseł czy danych do naszych kont bankowych ,
- rozmawiajmy między sobą o takich rzeczach, czy to z rodziną czy ze znajomymi, ostrzegajmy się nawzajem.
Opracowała: Magdalena Latacz
Zdjęcia : TG Stacja
Autor nagrania: Gabriela Kokot – Drzyzga z Radia Piekary
Filmy : TG Stacja