13.11.2015 Wykład doktora n.med.Krzysztofa Łukojća

Doktor n.med. Krzysztof Łukojć o problemach urologicznych
Jakie są przyczyny chorób urologicznych, czym jest nietrzymanie moczu i jak się leczy tego typu schorzenia  opowiedział 13  listopada   studentom Uniwersytetu Trzeciego Wieku Tarnogórskiego Stowarzyszenia -UTW  dr n. med. Krzysztof Łukojć.
Dr  n. med. Krzysztof Łukojć to ceniony chirurg- urolog o długoletniej już praktyce; związany był ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym, tarnogórskim szpitalem powiatowym WSP S.A., obecnie prowadzi prywatną praktykę lekarską i współpracuje z różnymi placówkami medycznymi.
Jest autorem i współautorem wielu artykułów publikowanych w periodykach medycznych.

„Problemy z nietrzymaniem moczu ” to temat wykładu, który przybliżył słuchaczom problem jaki wcale nie dotyczy , jak się powszechnie uważa, tylko osób w wieku podeszłym.Jest to jednostka chorobowa , która dotyka tak kobiety jak i mężczyzn i to w różnym wieku. Częściej ze względu na anatomię i fizjologię narażone są na takie schorzenia kobiety; jednak także w bardzo dużym stopniu dotyka to mężczyzn. Doktor Łukojć zwrócił uwagę na bardzo szczególny aspekt psychiki ludzi dotkniętych takim schorzeniem, którzy często godzą się z sytuacją, myśląc, że jest to uwarunkowane wiekiem.Wykładowca zwrócił uwagę na małą świadomość pacjentów na temat leczenia i różnorakich metod leczenia tego schorzenia. Okazuje się , że przyczyn takiego schorzenia może być bardzo wiele i dopiero wnikliwa analiza lekarza , będąca efektem badań i wywiadu medycznego  może pacjentowi pomóc przywrócić sobie przede wszystkim komfort życia , a także zapobiec poważniejszym schorzeniom.
Do tego, że mężczyźni, zwłaszcza będący w grupie ryzyka i wszyscy po osiągnięciu 40 lat, powinni poddać się kontroli urologa , by profilaktycznie wykluczyć problemy z prostatą już po wykładzie doktora Krzysztofa  Łukojća nie trzeba słuchaczy przekonywać. Ten problem sprowokował wiele pytań na temat różnego rodzaju badań i ich skuteczości w wykrywaniu i leczeniu raka prostaty. Okazuje się jednak, że największym problemem jest niechęć pacjentów poddania się takiemu „przeglądowi”; no cóż, pewnie panowie obecni na wykładzie wiedzą, że takie kontrolne badanie może jest i w pewien sposób krępujące , ale może uchronić przed poważnymi konsekwencjami.
Spotkanie i rozmowa z doktorem Krzysztofem Łukojćem dały słuchaczom  Uniwersytetu Trzeciego Wieku ogromną porcję wiedzy na temat zdrowia, schorzeń urologicznych i konieczności dbania, a właściwie odpowiedzialności, za swoje zdrowie. Doktor Łukojć uswiadomił słuchaczom, że nie można pozwolić, żeby choroba marginalizowała i że nie ma takiego wieku, w którym pacjentowi nie można pomóc zachować komfort życia. Zapewne także słuchacze zapamiętają przestrogę wykładowcy- dra Krzysztofa Łukojća, że pierwszym zadaniem każdego z nas jest rozsądne dbanie o własne zdrowie i nieunikanie badań profilaktycznych.
Spotkanie z dr n.med. Krzysztofem Łukojćem  uświadamia, że ,jak pisał starożytny myśliciel, „Pragnienie wyzdrowienia jest już połową zdrowia”.

 

Stanisława Szymczyk sekretarz Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW

Opublikowane: 20 listopada 2015