„Sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie w latach 2011-2015” to temat wykładu, który 27 października wygłosił dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku Tarnogórskiego Stowarzyszenia –UTW ks. Rafał Cyfka.
Prelegent to wykładowca misjologii i teologii dogmatycznej w Instytucie Teologii Katolickiej Księży Misjonarzy w Krakowie. Od 2008 roku związany jest z Papieskim Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie, najpierw jako koordynator na terenie Archidiecezji Wrocławskiej, a od 2011 r. jako pracownik Sekcji Polskiej w Warszawie; w roku 2014 został dyrektorem biura regionalnego PKWP w Krakowie, a od 2015 r. także dyrektorem biura w Poznaniu.Ksiądz Rafał Cyfka to także specjalista problematyki prześladowań chrześcijan na Bliskim Wschodzie.
Pomoc Kościołowi w Potrzebie to największa katolicka organizacja, która niesie pomoc prześladowanym chrześcijanom. Kirche in Not, jak brzmi jej oryginalna nazwa, jest organizacją niosącą pomoc oraz zbierającą niezbędne środki finansowe, została założona przez Ojca Werenfrieda van Straatena w 1947 roku; jej zadaniem było wtedy wspomaganie Niemców napiętnowanych po II wojnie światowej. PKWP działa wspólnie z organizacjami protestanckimi Głos Prześladowanych Chrześcijan oraz Open Doors.
Spojrzenie księdza-specjalisty reprezentanta młodszego pokolenia , ksiądz Rafał Cyfka to rocznik 79, na współczesną problemnatykę prześladowania chrześcijan i islamizację Europy, stało się zapewne przyczynkiem do wielu refleksji słuchaczy, którzy mają świadomość wielorakiego interpretowania wydarzeń. Słuchacze UTW mają oprócz ogromnych obaw świadomość niedoinformowania i manipulowania opinią na temat erupcji na skalę niespotykaną imigrantów z Bliskiego Wschodu i północnej Afryki. Czy Europa, Polska powinny się bać tego najazdu- czy trawestując starożytną sentencję trzeba myśleć- „ (Hannibal ?) ante portas”?
Że sytuacja społeczno- polityczna dzisiejszej Europy jest niebezpiecznie napięta wiedzą wszyscy i chyba zdają sobie sprawę, że cywilizacja Zachodu staje wobec wyzwania, które może przerodzić się w niebezpieczny konflikt o wymiarach jakich nie sposób przewidzieć; wiadomo jednak intuicyjnie dla każdego , że jesteśmy świadkami dramatu tysięcy chrześcijan i jednocześnie, ze tak powoli taki dramatyczny los gotujemy naszym dzieciom , wnukom…
Ksiądz Rafał Cyfka skupił się w swoim wystąpieniu na na pozór beznamiętnych cyfrach obrazujących zagładę chrześcijaństwa. Słuchaczom przypomniano, że od początku chrześcijaństwa śmierć za wiarę poniosło ponad 70 milionow ludzi!
Ale w XX wieku- „ miał być lepszy od zeszłych nasz XX wiek” , jak pisała noblistka W. Szymborska- zamordowano za wiarę 45 milionów chrześcijan, 1246 osób każdego dnia, 455 tysięcy każdego roku…
W XXI wieku statystyki mówią o 100 tysiącach męczenników każdego roku za wiarę; co 5 minut ginie na świecie za swoją wiarę jeden chrześcijanin.
Statystyka jest zaniżona , ponieważ z powodu trwających konfliktów trudno jest doprecyzować dane.Ale to rodzi pytanie o przyczyny i taką eskalację działań wymierzonych przeciw chrześcijanom i chrześcijaństwu.
Odpowiedzi jest oczywiście wiele i są bardzo złożone; taktyki polityczne, laicyzacja współczesnej Europy wyzwalająca laicki fundamentalizm, islamski fundamentalizm, a wreszcie… milczące przyzwolenie społeczności europejskiej.
Przeciętny człowiek , nawet oglądając informacje oględnie donoszące, że, na przykład,
w biały dzień na oczach przechodniów w centrum Londynu dwaj islamiści zamordowali , żołnierza angielskiego ucinając mu głowę; że zaledwie dwa tygodnie temu islamiści w Syrii odcięli 12-latkowi opuszki palców, a potem go ukrzyżowali razem z ojcem i dwoma innymi chrześcijanami; że wiosną tego roku na uniwersytecie w Kenii dokonano rzezi na prawie 150. młodych ludziach; uprowadzono w Nigerii ok. 300. dziewczynek , uczennic szkoły chrześcijańskiej. Mordy, gwałty i przemoc względem chrześcijan są już sprawą nie tylko Afryki, Bliskiego Wschodu ale całej Europy i świata.
Wykładowca postawił pytanie, czy Europa wie co się dzieje, czy my zdajemy sobie sprawę z sytuacji chrześcijan i narastania fundamentalizmu muzułmańskiego i zagrożenia cywilizacji Zachodu. Przywołał przykłady, dane, o których publikatory mówią dosyć ogólnie i raczej zdawkowo; a to problem drażliwy istnienia w Europie stref szairatu, a to dewastacja we Francji obiektów sakralnych, a to dla przypomnienia sprawa świątecznej choinki w duńskim miasteczku, w którym rada osiedla w większości muzulmańska jej nie chciała. Już wtedy zaczęto głośno dyskutować o klęsce polityki wielokulturowości; a co teraz, zastanawiają się socjologowie , wobec zmasowanego napływu ludności muzułmańskiej, i to jak donoszą media, nastawionej bardzo konsumpcyjnie wobec społeczeństw europejskich.
Ksiądz Rafał Cyfka , na zakończenie swojego wykładu, mocno podkreślał konieczność oddzielania fundamentalistów od prawdziwych muzułamanów, od tworzenia sprzecznej z chrześcijaństwem atmosfery nienawiści; pokazał także przykłady, kiedy muzułmanie, zwykli ludzie, brali w obronę chrześcijan, swoich sąsiadów.
Ksiądz Rafał Cyfka mocno zaakcentował, że dramat chrześcijan rozgrywa się na oczach całego świta, a mówi się o pojedynczych przykładach a nie o całości „ zapalnego”problemu.
Wykładowca zwracał uwagę, że świadomośc rodzi działanie; każdy więc może się w sprawę zaangażować – pewnie jak chrześcijanin modlitwą, ale także wsparciem materialnym na pomoc prześladowanym- może warto wpłacić więc na taką pomoc na konto stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie .
Spotkanie z ks Rafałem Ryfką budzi wiele refleksji, jedną z nich być może wyraża najpełniej myśl niemieckiego oświeceniowego filozofa, Immanuela Kanta: „Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji.”
Wykład został przygotowany dzięki kilkuletniej już współpracy TS-UTW z organizatorami Sympozjów Tarnogórskich i przewodniczącym Fundacji Kolpinga panem Stanisławm Kowolikiem.
Stanisława Szymczyk
sekretarz Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW