3-5 listopada 2023

Warsztaty artystyczne w Kiczycach w ramach zadania publicznego”Tarnogórski Dzień Seniora”

W ramach zadania publicznego ”Tarnogórski Dzień Seniora” wspieranego przez Gminę Tarnowskie Góry, w dniach 3 – 5 listopada przeprowadzona została I tura warsztatów artystycznych dla grup : fotograficznej, teatralnej, tanecznej”Sie chce” i wokalnej. Warsztaty odbyły się w ośrodku wypoczynkowo-konferencyjnym „h2o” w Kiczycach k. Skoczowa. Ośrodek ten jest przepięknie położony, wśród jezior i rozległych lasów Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego, okazał się bardzo przyjazny dla naszej grupy,  tworząc atrakcyjną przestrzeń dla realizacji naszych zadań.

W warsztatach uczestniczyły  43 osoby. W nowoczesnych  pomieszczeniach odbywały się warsztaty grupy teatralnej, którą kieruje Henryka Borkowska-Szmatloch , zespołu wokalnego „a-gie” pod kierunkiem Izabeli Lysik-Różańskiej i grupy tanecznej „Sie Chce”.  Grupa fotograficzna dokumentowała przeprowadzane warsztaty i zajęcia grup oraz pracowała w plenerze, fotografując okolice i przyrodę. Wszystkie „Dzieła” warsztatowe zostały zaprezentowane na „Ognisku” , które z powodu zimna przeniesiono do budynku. I tak aktorzy wystąpili z fragmentem przedstawienia „Wyszkubki…” , wokaliści z dynamiczną wersją „Shosholozy”, tancerki zaprezentowały układ do utworu „The Winner Takes It All” a fotografowie opowiedzieli co zarejestrowali w swoich kadrach.

Było to jednocześnie przepiękne spotkanie integracyjne, wspólne biesiadowanie, tańce i wspólne śpiewy, do których przygrywali : Jasiu Różycki na akordeonie i Andrzej Żurek na gitarze. „Ognisko” zakończyliśmy wspólnym śpiewem „hymnu warsztatów” (słowa Marylki Witkowskiej), którego pierwsza zwrotka brzmiała : „Tarnogórski senior do działań gotowy, wciąż nowe pomysły wchodzą mu do głowy – Oj dana, oj dana, spełniamy zadania, mamy  pomysł, chęci do ich wykonania”.

Oprócz działań warsztatowych, w drodze do Kiczyc zwiedziliśmy Beskidzki Dom Zielin „Przytulia”  żywe muzeum, w którym barwnie, z niezwykłą swadą gwarą góralską  przewodniczka opowiedziała o  okolicznych zwyczajach i właściwości ziół – częstując nas smaczną herbatką według lokalnej receptury. Następnie zatrzymaliśmy się w Skoczowie, zwiedziliśmy zabytkowy rynek, ratusz z 1797r. i kościół św. Piotra i Pawła z 1762r., w którym znajdują się relikwie św. Jana Sarkandra. Zaplanowaliśmy także wejście na Wzgórze Kapicówkę (489m) z krzyżem papieskim, ale ze względu na złe warunki pogodowe (opady deszczu) – planu, niestety,  nie zrealizowaliśmy.

W drodze powrotnej zwiedziliśmy muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej oraz Dworu Kossaków w Górkach Wielkich. Muzeum powstało w 1970 r. , i mieści się w tzw. domku ogrodnika położonym na terenie zespołu dworskiego z XVIIII wieku, będącego przedwojenną własnością Kossaków. W placówce prezentowane są głównie zbiory biograficzne związane z osobą powieściopisarki polskiej, Zofii Kossak-Szatkowskiej. W muzeum – oprócz przedmiotów związanych z życiem i twórczością pisarki (w tym m.in. zdjęcia, rodzinne pamiątki, rękopisy i maszynopisy oraz medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”), znajdują się liczne obrazy, autorstwa m.in. Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz Czesława Kuryatto.

Miejsca zwiedzania zaproponowała i nadzorowała Henia Borkowska-Szmatloch.

Do Tarnowskich Gór wróciliśmy  zadowoleni, wypoczęci i przygotowani do występów podczas  Tarnogórskiego Dnia Seniora, zaplanowanego na dzień 27 listopada br.

Grupa taneczna „Sie Chce”

Grupa teatralna

Zespół wokalny „a-gie”

Grupa fotograficzna

„Ognisko”

Tekst: Barbara Holy

Zdjęcia: Krzysztof Nikiel

Opublikowane: 7 listopada 2023