Maj 2023

Maj w Muzeum Tarnogórskim

Wystawy

18 lutego – 28 maja 2023 roku, Muzeum w Tarnowskich Górach (Rynek 1)

Co nowego w Muzeum?

Wystawa została przygotowana z okazji jubileuszu 65-lecia działalności Muzeum w Tarnowskich Górach. W trzech salach zebrano około 400 muzealiów, wybranych spośród tych, które zakupiono lub otrzymano w darze w ostatnich pięciu latach. To między innymi XIX-wieczny „Teatrzyk Kacperka”, porcelanowy talerz z widokiem na Wzgórze Redena czy prace współczesnych tarnogórskich artystów. Różnorodność zbiorów ukazuje szeroki zakres działalności instytucji, a przy tym skłania do refleksji nad misją i znaczeniem Muzeum w Tarnowskich Górach w zachowywaniu dziedzictwa regionu.

Wystawa dostępna w godzinach otwarcia Muzeum

20 maja – 31 grudnia 2023 roku, Muzeum w Tarnowskich Górach (Rynek 1)

Friedrich August Bouterwek, Leśne święto ku czci Pana – wystawa jednego dzieła

Friedrich August Bouterwek to XIX-wieczny malarz akademicki związany z Berlinem i Paryżem, ale urodzony w Tarnowskich Górach. Jego obraz Leśne święto ku czci Pana ukazuje krąg półnagich kobiet tańczących wokół posągu Pana grającego na fletni. Artysta nawiązał w tym dziele do mitologii, ale równie chętnie tworzył też sceny religijne i historyczne. Płótno zostało kupione przez tarnogórskie Muzeum na początku 2023 roku w prestiżowym domu aukcyjnym Dorotheum w Wiedniu.

Wystawa dostępna w godzinach otwarcia Muzeum

 

Wydarzenia

28 maja 2023 roku (niedziela), godz. 16:00–17:30, Muzeum w Tarnowskich Górach (Rynek 1)

Mądrość śląskich zabaw i zabawek – prelekcja Marka Szołtyska

Wydarzenie w ramach finisażu wystawy „Co nowego w Muzeum?” i w nawiązaniu do Dnia Dziecka

Marek Szołtysek – pisarz, wydawca, dziennikarz, felietonista, podróżnik i historyk specjalizujący się w dwóch dziedzinach: kultura chrześcijańska i kultura regionalna. W swoim dorobku ma ponad 30 książek i 4000 felietonów prasowych i radiowych oraz 500 programów telewizyjnych. Pisze po polsku i po śląsku.

Wstęp wolny (bezpłatne wejściówki do odebrania w Muzeum od 8.05.2023)

Liczba miejsc ograniczona

Zastrzegamy sobie prawo do zmiany terminu lub odwołania wydarzenia

Szczegóły na www.muzeumtg.pl

Opublikowane: 10 maja 2023