7 grudnia 2022

Biesiada Śląska w Przedszkolu nr 2 w Tarnowskich Górach

7 grudnia 2022 w Przedszkolu nr 2 w Tarnowskich Górach przy ul. Gruzełki zrobiło się tłoczno i nad wyraz gwarno, a to dlatego, gdyż w dniu tym Personel Przedszkola zorganizował Biesiadę Śląską dla swoich podopiecznych i ich rodziców. Wydarzenie to połączono z obchodzonym na Śląsku „Dniu Górnika” zwanym powszechnie „Barbórką”

Program imprezy był bogaty i różnorodny. Oprócz rodziców, do udziału w wydarzeniu zaproszono p. Ireneusza, górnika w stroju galowym oraz nas Śląskie Starki (Lyjnę – Helenę Domańską i Ryjzkę – Teresę Majzner) w paradnym stroju rozbarskim.

Scenariusz wydarzenia przewidywał występy poszczególnych grup przedszkolnych. Repertuar występów każdej grupy był inny, chociaż obejmował tą samą tematykę: świętowanie Barbórki na Śląsku. Na program występów składały się tańce śląskie (zwodzony, trojak, Karlik). Dzieci były pięknie ubrane a w ich strojach nie zabrakło elementów stroju śląskiego.

Po zaprezentowaniu swojego programu każda grupa miała okazję posłuchać krótkiej opowieści górnika oraz śląskich starek, zadać  pytanie oraz ustawić się do wspólnego zdjęcia razem z gośćmi. Zdjęcia, oczywiście, trafiły do przedszkolnej Galerii.

 Splendoru i radości dostarczyło wspólne śpiewanie przez wszystkich uczestników Biesiady piosenek śląskich: Karolinka, Szła dzieweczka, Karlik i inne. Piosenki, które prezentowały dzieci, pochodziły z aktualnych zbiorów przeznaczonych dla dzieci. Podczas śpiewu oraz występów dzieci przygrywała na cyji, pani Irena. Przerywniki przygotowane przez śląskie starki obejmowały informacje o tradycjach śpiewaczych na Śląsku (w okresie międzywojennym XX wieku na Śląsku działały 843 chóry, pierwsze wzmianki o zespole z Piekar Śl. pochodzą z1849 roku) oraz o historii piosenek o Karolince i Karliku. Program artystyczno-muzyczny zakończyła konsumpcja żuru śląskiego oraz kołocza. Uczestnicy Biesiady podziękowali Personelowi za zorganizowanie imprezy podczas, której mogli podziwiać zdolności aktorskie swoich pociech, mieli możliwość pośpiewać, poznać ciekawostki związane ze Śląskiem, dawnym ubiorem Ślązaczek, tych dojrzałych i frelek śląskich oraz karlusów, a także prężnie działającym ruchem śpiewaczym na Śląsku w trudnych okresach dziejowych Śląska. 

Uwieńczeniem wydarzenia była możliwość podzielenia się wrażeniami, emocjami, spostrzeżeniami i uwagami podczas wspólnego biesiadowania przy stole.

Opublikowane: 17 stycznia 2023