9 maja 2022

Relacja z wykładu ” Pamięć i mnemotechniki. Sposoby poprawiania ludzkiej pamięci”

Agata Śliwa była majowym wykładowcą i zaprezentowała temat „Pamięć i mnemotechniki. Sposoby poprawiania ludzkiej pamięci”

Wiele osób zastanawia się, co to jest mnemotechnika. Mówiąc najprościej, mnemotechniki to sposoby służące lepszemu zapamiętywaniu, przechowywaniu i odtwarzaniu informacji, które skracają proces nauki. Wykorzystują one trzy podstawowe zasady – skojarzenie, kontekst oraz wyobraźnię. Słowo „mnemotechnika” powstało z połączenia dwóch greckich słów – mneme (pamięć) i technikos (wykonany zgodnie ze sztuką)Mówi się również, że pochodzi ono od imienia greckiej bogini i tytanidy, uosobienia języka oraz pamięci – Mnemosy. Za twórcę mnemotechniki uznaje się Symonidesa z Keos – greckiego liryka, który jako pierwszy zaczął wykorzystywać metodę pałacu pamięci. Metody mnemoetechniczne były powszechnie stosowane już w Starożytności, ale środowisko naukowe uznało ich skuteczność dopiero w XX wieku.
Metod mnemotechnicznych jest tak wiele, że z pewnością każdy znajdzie dla siebie najbardziej odpowiednią.  Poniżej te, które są najbardziej popularne i przynoszą najlepsze efekty podczas nauki.
Akronimy – polegają  na stworzeniu nowego słowa lub wyrażenia, składającego się z pierwszych liter wyrazów, które musimy zapamiętać np.nazwy Wielkich Jezior Północnoamerykańskich (Huron, Ontario, Michigan, Erie, Superior), możemy skrócić do angielskiego słowa HOMES, oznaczającego „domy”.
System pierwszych liter – zdanie „Na Ekranie Siedzi Wrona” , pozwoli na zapamiętanie angielskich nazw kierunków świata _North, East, South, West
Rymy – każdy z nas z pewnością choć raz usłyszał w szkole: „Pamiętaj chemiku młody – wlewaj zawsze kwas do wody”

Haki pamięciowe stosuje się, aby ułatwić  zapamiętanie cyfr. Wykorzystują one system skojarzeń liczb z obrazami, np. 0 – jajko, 1 – świeca, 2 – łabędź, 3 – serce, 4 – żagiel, 5 – haczyk, 6 – wiśnia, 7 – kosa, 8 – bałwan, 9 – balon, 10 – miecz i tarcza.

Spróbujmy wykorzystać techniki mnemotechniczne w naszym codziennym życiu.

Opublikowane: 12 maja 2022