2 maja 2022

Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja ,tradycyjnie już po raz ósmy członkowie Tarnogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku dla uczczenia Dnia Flagi RP wyruszyli na Rowerowy Rajd Flagi i marsz nordic walking.

Tegoroczna trasa rozpoczynała się jak zawsze po odśpiewaniu na Rynku przez tarnogórzan hymnu i wciągnięciu na maszt flagi państwowej. Uczestnicy, członkowie UTW i ich rodziny oraz sympatycy przemierzając trasę spotkali się przy Kopalni Zabytkowej, gdzie częstowano ich tradycyjnym śląskim żurkiem, ufundowanym przez UM Tarnowskie Góry.

Grupa wokalna UTW odśpiewała na Rynku prostą patriotyczną piosenkę „Polska Flaga”; jej słowa przecież bardzo proste prowokują do wielu przemyśleń: Biel i czerwień – dwa kolory, które każdy Polak zna./To nasz symbol narodowy, co od lat niezmiennie trwa./Czasem godło ją ozdabia, czasem orła na niej brak./To jest właśnie polska flaga, patriotyzmu piękny znak!

I choć słowa brzmią patetycznie to jednak zmuszają do przemyślenia: kim jesteśmy i kim będą nasze dzieci i nasze wnuki?

A wszystkim, dla których patriotyzm wydaje się anachronizmem, warto przypomnieć, że oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzi się w Stanach Zjednoczonych Ameryki, Finlandii , Argentynie, Meksyku ,Turkmenistanie , na Litwie, Ukrainie i w Państwie Środka- w Chinach.Opublikowane: 3 maja 2022