24 kwietnia 2022

Piękna z Rept i UTW

Tarnogórskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku było współorganizatorem pierwszej edycji projektu kulturalnego , promującego lokalną odmianę drzewa , zapisaną w historii rodu Donnersmarck.

24 kwietnia na tarnogórskim Rynku odbył się po raz pierwszy z inicjatywy SMZT wiosenny festyn „Piękna Rept”, promujący Tarnowskie Góry jako miejsce tradycji „przyrodniczej” i ośrodek uprawy wyjątkowej odmiany jabłoni. Piękna z Rept jest wpisana w tarnogórską historię za sprawą rodu Donnersmarck, dla którego tą odmianę wyhodował ich ogrodnik Robert Volkner.

No a ponieważ Piękna z Rept to zimowa odmiana i najlepiej nadaje się do spożycia dopiero wiosną – to nie bez powodu właśnie jej święto wyznaczono na kwiecień.

Hasłem działań Uniwersytetu Trzeciego Wieku na wydarzeniu Piękna z Rept są słowa piosenki słuchaczki Henryki Borkowskiej – Szmatloch: Nie wiem , czy nie wiecie/Polskie jabłka najlepsze na świecie/Są bardzo duże i są  mniejsze /Lecz piękne z Rept są najsmaczniejsze !!!

Zaprezentował więc UTW swój stragan w różnych „wariacjach” jabłkowych – były więc kulinaria, przebogata oferta rękodzieła i florystyki. Bez wątpienia jednak „jabłkowe” stroje , biorących udział w korowodzie członkiń UTW był najpiękniejszym jego elementem.

Przeprowadzona w tym dniu zbiórka publiczna do postawionych na straganie puszek pozwoliła nam pozyskać 1349 zł. Środki te przeznaczymy na częściowe pokrycie kosztów produkcji filmu przedstawiającego XV- letnią działalność naszego stowarzyszenia.

Zabawa „jabłkowa” była udanym wydarzeniem, którego nie zepsuła nawet zmienna aura. A za rok UTW zaprezentuje znowu swoje interesujące pomysły artystycznych fascynacji Piękną z Rept.

 

 

 

 

 

Opublikowane: 26 kwietnia 2022