4 kwietnia 2022

„Bożogrobowcy na Śląsku” wykład Jerzego Pikiewicza

Bożogrobcy na Śląsku

4 kwietnia gościem studentów TS-UTW był Jerzy Pikiewicz- kawaler Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, który opowiedział o historii i współczesnej działalności bożogrobców.

Warte podkreślenia jest, że to za sprawą Jerzego Pikiewicza, który do zakonu został przyjęty w 2005 roku, bożogrobcy zawitali na ziemi tarnogórskiej. Od tego czasu za jego sprawą – przykładem do grona tego dołączyły dwie damy i jeden kawaler; w diecezji gliwickiej są więc cztery osoby będące członkami tego Zakonu, zajmującego się współcześnie przede wszystkim działalnością charytatywną.

Wykładowca podkreślił , że o znaczeniu i wkładzie „naszych” kawalerów i dam w działanie bożogrobców świadczy zapewne fakt wybrania dr Andrzeja Sznajdera na Urząd Zwierzchnika Zwierzchnictwa w Polsce Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie.

Deus lo vult – hasło , które jest dewizą bożogrobców wykorzystywane jest w kulturze jako symboliczne i co ciekawe , jak wyczytać można w Internecie(pl.wikipedia) także w grze komputerowej : „ Dodatek do gry komputerowej Europa universalis: Mroczne Wieki firmy Paradox Interactive nosi nazwę Deus Vult.” Deus lo vult, czyli Bóg tak chciał to myśl, która może nas sprowokować do wielu refleksji, które towarzyszą atmosferze Wielkiego Postu i zbliżających się świąt Wielkiej Nocy.

Wszystkim , których interesuje historia pana Jerzego Pikiewicza warto polecić artykuł Michała Szymczyka w Montes Tarnovicensis, nr18/2005; o archiwalne numery można pytać w SMZT.

 

 

 

Opublikowane: 3 kwietnia 2022