13 grudnia 2021

Spotkanie „Rozmowy o szczęściu i…….” z o.Tomaszem Maniurą, Teodorem Segietem i Piotrem Korabem

Wszystko jest, jak przed rokiem: na szybach srebrne kwiaty
i ten sam obraz w ramach okien; świat biały, jak opłatek…
Będzie wilia! – Uśmiechną się ludzie, do świątecznej zasiądą wieczerzy –
błogosławiony grudzień!…

W przedświątecznym już oczekiwaniu i ferworze przygotowań na najbardziej rodzinne święta- tradycyjnie ostatnie grudniowe spotkanie słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku ma charakter świąteczny i jest rozmową z zaproszonymi gośćmi o szczęściu, rodzinie i tym wszystkim co jest dla nas ważne. Święta Bożego Narodzenia mają w Polsce szczególnie tradycyjny i magiczny charakter.

Spotykają się więc rodzinnie studenci UTW z osobami ważnymi dla lokalnej i regionalnej kultury. Gośćmi tegorocznego spotkania byli trzej niezwykli panowie: o. Tomasz Maniura OMI, Teodor Segiet i Piotr Korab.

Ojciec Tomasz Maniura jest już – tak chyba można powiedzieć- przyjacielem tarnogórskich seniorów, którzy także odkryli walory stworzonej przez niego „młodzieżowej przystani” Niniwa w Kokotku. Ojciec Tomasz Maniura, spotkał się już z nami w 2017 na wykładzie poświęconym jego różnym przedsięwzięciom , a szczególnie ciekawie mówił o projekcie NINIWA Team. Wśród wielu obowiązków kapłańskich znajduje się także jako świetny meneger; od 2016 roku pełni funkcję dyrektora Oblackiego Centrum Młodzieży w Kokotku.

Teodor Segiet jest przede wszystkim znany ze swojej pasji miłośnika sztuki i kolekcjonera sztuki naiwnej( do niedawna dzielił tą pasję ze zmarłą żoną Anną). TEO-PASJE to tytuł wystawy  Teodora Segieta w tarnogórskim Muzeum.

Piotr Korab sprawuje funkcję Naczelnika Wydziału Kultury ,Turystyki i Promocji Miasta  Tarnowskie Góry. Jest więc kreatorem wizerunku srebrnego miasta, dbając jednak przede wszystkim, żeby spełnić kulturalne oczekiwania tarnogórzan.

Trzej niezwykli panowie mówili ciepło i krzepiąco o życiu i odnajdywaniu szczęścia z perspektywy różnych doświadczeń życiowych i tego co nazywamy ogólnie tradycją , a co jest naszym kodem kulturowym.

Wszyscy podkreślili potrzebę realizowania swoich marzeń, aktywności i bycia z innymi ludźmi.

Refleksję ojca Tomasza o szczęściu można chyba wyrazić słowami P. Bosmansa: „Szczęście- tutaj nic nie da się zrobić za pieniądze. Szczęście ma do czynienia z sercem i z miłością- a te są za darmo.”

Pan Piotr podkreślił , że jako młody rodzic doskonale wie jak ważna jest rodzina i wzorce, które wynosimy z domu rodzinnego i przekazujemy swoim dzieciom.

Teodor Segiet przyznał, że świąteczny czas jest w jego domu także czasem rodzinnej tradycji. I choć o potrawach wigilijnych można mówić dużo – nasi rozmówcy stwierdzili krótko- tak jak zawsze – tradycyjnie. Intrygująco zabrzmiała informacja pana Piotra , że – bo ze względów rodzinnych ma aż dwie kolacje- o białym barszczu na płatkach owsianych. Okazuje się, że na co dzień wydaje się nam, że wszyscy robią i jedzą dokładnie to samo; jednak koleje losu zdecydowały, że nasze zwyczaje są uzupełniane dzięki różnym powiązaniom rodzinnym.

Spotkanie z wyjątkowymi gośćmi na pewno pozostanie w pamięci słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Można je posumować myślą :

W życiu nie ma takiej chwili, abyśmy nie mieli wszystkiego, co potrzebne, aby czuć się szczęśliwymi. Pomyśl o tym przez minutę (…). Jeśli jesteś nieszczęśliwy, to dlatego, że cały czas myślisz raczej o tym, czego nie masz, zamiast koncentrować się na tym, co masz w danej chwili.”

Spotkanie poprzedziło – też już tradycyjnie- obdarowywanie słuchaczy prezentami w postaci aniołka ( zawieszki na choinkę) i karneciku z życzeniami świątecznymi przez uczelnianych Mikołajów . Prezenty dla Was wykonały Irenka Kita i Grażyna Jurek.

 

Opublikowane: 14 grudnia 2021