4 grudnia 2021

Relacja z wycieczki do Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu , na Festiwal Czekolady i Jarmark w Nikiszowcu
W jednym dniu dotarliśmy do trzech magicznych miejsc, którym były Pałac Schoena -Muzeum w Sosnowcu, Festiwal Czekolady w Szybie Wilson oraz Jarmark w Nikiszowcu
  • Pałac Schoena – wszystko zaczęło się w roku 1985. Wtedy w Pałacu Schoena utworzono oddział Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Dziesięć lat później placówka została przejęta przez sosnowiecki samorząd, zyskała samodzielność i do tej pory funkcjonuje jako niezależna instytucja kultury. Posiada szeroką ofertę programową tj działalność wystawienniczą, edukacyjną i publicystyczną i  spełnia oczekiwania najbardziej wymagających odbiorców.Prowadzi dialog z przeszłością, buduje więzi społeczne i lokalną tożsamość. Koncentruje uwagę na mieście, nie zapominając o uniwersalnych wartościach, wydarzeniach rocznicowych i światowym dziedzictwie. Do szczególnie lubianych przez publiczność należy cykl „Wielcy Mistrzowie” prezentujący dorobek najwybitniejszym i jednocześnie znanych artystów. Kończąca się wystawa „Od Moneta do Cezanea”zgromadziła 130 prac graficznych najbardziej znanych i cenionych artystów nowej sztuki: Armanda Guillaumina, Édouarda Maneta, Augusta Renoira, Alfreda Sisleya, Paula Cézanne’a, Edgara Degasa, Paula Gauguina, Henri de Toulouse-Lautreca.
    Większość „rytych impresji oddaje atmosferę ówczesnego Paryża. Prezentują wizerunki aktorów, postaci z wyższych sfer i zwykłych mieszkańców. Są to ulotne momenty codzienności, chwile zatrzymane na ułamek sekundy.Na ekspozycji nie brakuje także egzotycznych odniesień. Portrety mieszkańców Polinezji Francuskiej przenoszą widzów tysiące kilometrów na południe od Sekwany.
  • Festiwal czekolady i prezentów w Galerii Szyb Wilson. Na festiwalu poczuliśmy się  się jak Charlie w fabryce czekolady. pojawili się tam producenci czekolady i słodyczy prawie z całej z Polski.  Zachwyciły nas kolorowe praliny,  różnorodne czekoladowe tabliczki , rzeczy użytkowe wykonane z czekolady – szachy, bucik, płyty…. i unoszący się zapach czekolady.
  • Jarmark na Nikiszu 2021- może nie był tak okazały jak w latach poprzednich ale swoje wyroby oferowało  ok. 170 wystawców. Były tam  stragany z rękodziełem, sztuką użytkową, ozdobami świątecznymi i biżuterią. Nie brakowało też lokalnych wystawców, którzy sprzedawali śląskie pamiątki i swoje artystyczne wyroby. Oczywiście, była też karuzela wiedeńska, która cieszyła się ogromną popularnością wśród najmłodszych.

Zdjęcia Helena Domańska, HenrykaBorkowska-Szmatloch, Marek Krzywiecki

Opublikowane: 7 grudnia 2021