22 listopada 2021

Relacja z wykładu „Rak to nie wyrok, wczesne wykrycie ratuje życie”

Debata o zdrowiu pt „Rak to nie wyrok, wczesne wykrycie ratuje życie” poświęcona była chorobom nowotworowym. Debatę prowadziła Poseł Barbara Dziuk -przewodnicząca Sejmowej Stałej Podkomisji ds. Onkologii. Zaprosiła na to spotkanie dr.hab nauk med Dariusza Boronia- ginekologa, dr nauk med Wojciecha Bichalskiego – chirurga, dr nauk med Jana Gębkę – urologa oraz mgr Joannę Śnietkę – podologa.

Debatę poprzedziły badania poziomu cukru, pomiaru ciśnienia, prawidłowego badania piersi na fantomie oraz możliwość skorzystania z porad podologa.

Zaproszeni lekarze zgodnie potwierdzili, że choroby nowotworowe występują powszechnie i stanowią poważny problem społeczny.  W krajach rozwiniętych są drugą, po chorobach układu krążenia przyczyną zgonów. W Polsce rocznie notuje się ok. 150 tysięcy nowych zachorowań. Nowotwory wcześnie wykryte i odpowiednio leczone nie muszą być wyrokiem, od którego nie ma odwołania. Onkologia zajmująca się nowotworami poczyniła w ostatnich latach ogromne postępy. Jako mieszkańcy Śląska mamy  do dyspozycji  Instytut Onkologii w Gliwicach , który  jest jednym z najnowocześniejszym  ośrodkiem onkologicznym i instytutem badawczym  w Polsce . Mimo to z powodu nowotworu umiera prawie co 4 osoba, u której zdiagnozowano tę chorobę. Podkreślali , że istotną rolę w walce z rakiem stanowią badania profilaktyczne. Niestety , jak podkreślił dr Wojciech Bichalski w prowadzonej przez niego przychodni z profilaktycznych badań mamograficznych korzysta tylko 15 % uprawnionych do tego badania  kobiet. Nawoływali także, aby w przypadku niepokojących objawów kierować swoje kroki do lekarzy a nie korzystać z porad osób stosujących metody medycyny niekonwencjonalnej.

Zwracali także uwagę na higieniczny i zdrowy tryb życia, który ma duże znaczenie w profilaktyce nowotworowej .

 

Opublikowane: 24 listopada 2021