19 października 2021

Spotkanie z prof. Wernerem Lubosem

Profesor Werner Lubos świętuje w tym roku 60-lecie pracy artystycznej.  Z tej okazji w Kościele Ewangelicko – Augsburskim w Tarnowskich Górach zaprezentowano dorobek tego wybitnego tarnogórskiego artysty, członka Miłośników Ziemi Tarnogórskiej oraz inicjatora Galerii „Pod-Nad”. Jubileuszowa wystawa nosi tytuł pt. „Ku światłu”

Tytuł wystawy wiele mówi o jego drodze twórczej. Bo właśnie światło od lat jest celem jego poszukiwań i znakiem rozpoznawczym prac, zarówno obrazów, jak i witraży. Jak sam powiedział -„Dla mnie obraz jest wtedy, kiedy potrafi zamienić kolor w światło.Jeśli kolor na obrazie jest farbą, to nie jest to obraz”

Na tej jego drodze było kilka ważnych punktów. Takich jak witraż Wyspiańskiego „Stań się” z krakowskiego kościoła franciszkanów czy Sainte-Chapelle w Paryżu, gdzie przez cały dzień obserwował zmieniające się światło, od wschodu aż do zachodu słońca. Ale też tarnogórskie podziemia zabytkowej kopalni srebra oraz wydarzenia współczesnych czasów, jak pożar katedry Notre-Dame  czy ostatnie czasy naznaczone pandemią.

W kościele  pw św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Lasowicach znaleźliśmy jedno z miejsc poszukiwań światła. Tak o tej świątyni pisze autor monografii dotyczącej wnętrza kościoła pt „Ku światłości” Maciej Cichowski

„Minimalistyczna przestrzeń sacrum, w którym głównym aktorem jest światło. Kościół stanowi scenę, w której człowiek ogląda spektakl idealnej harmonii zastosowanych materiałów oraz naturalnego i odbitego światła. Synteza bryły i światła stanowią solidny fundament do zharmonizowania się duszy człowieka z Panem Bogiem” i to było dane nam przeżyć.

A naszą artystyczną podróż zakończyliśmy w Centrum Kultury Śląskiej, gdzie podziwialiśmy prace naszych słuchaczy zaprezentowane na wystawie pt”Powiat tarnogórski pędzlem i obiektywem- wczoraj i dziś”

Zdjęcia: Helena Domańska

 

 

 

Opublikowane: 19 października 2021