Październik 2021

Policja tarnogórska ostrzega przed oszustami

Otrzymałam informację od rzecznika prasowego Komendy Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach Pana Damiana Ciecierskiego, który prosił o przekazanie poniższej informacji. Wczoraj i dziś tj 11 i 12 października 24 seniorów zgłosiło do tarnogórskiej policji próbę wyłudzenia pieniędzy. Bądźcie ostrożni!!!

„Uwaga seniorzy! Kolejna osoba padła ofiarą oszustów

Po raz kolejny ostrzegamy przed oszustami, którzy wykorzystają każdą legendę, aby oszukać seniorów. Wczoraj ofiarą oszustów padła 66-letnia tarnogórzanka, która straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych, dając się oszukać metodą „na policjanta”. Pamiętajmy, że policjanci nie proszą o przekazanie pieniędzy, które senior posiada w domu czy banku. Kolejny raz apelujemy o ostrożność w kontaktach telefonicznych, zwłaszcza gdy osoba po drugiej stronie słuchawki chce od nas pieniędzy!

Wczoraj dyżurny tarnogórskiej komendy otrzymał zgłoszenie dotyczące oszustwa metodą „na policjanta”. Do zgłaszającej zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Poinformował kobietę, że ujawnił fałszywe dowody osobiste w tym jeden z jej danymi. Miało to oznaczać, że pieniądze zgromadzone na koncie kobiety były zagrożone. Tarnogórzanka ślepo wykonywała polecania swoich rozmówców. Wypłaciła z banku kilkadziesiąt tysięcy złotych i przekazała je obcej osobie. Potem zorientowała się, że jest to oszustwo.

Pamiętajmy! Policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, które senior posiada w domu czy banku. Nie każdy, kto do nas dzwoni lub puka do naszego mieszkania, ma uczciwe zamiary. Porozmawiajmy z rodzicami, dziadkami, sąsiadami i osobami, które mogą być narażone na podobne ataki. Ważne, aby uświadomić wszystkich zainteresowanych, na czym polega działanie oszustów i jak reagować w takich przypadkach.

Apelujemy!

Nie bądźmy obojętni i ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą paść ofiarami oszustów. Zwracamy się z prośbą do osób młodych — informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.”

Opublikowane: 19 października 2021