6 września 2021

Park Repecki- marsz pieszy na orientację pt „W poszukiwaniu Skarbu Gwarka „

Znaleźliśmy Skarb Gwarka !!!!

Poszukiwanie skarbu Gwarka odbywało się na terenie Parku Repeckiego. Do pokonania był odcinek ok 3 km. Wyposażeni w mapy, poinstruowani przez kapitana marszu – Pana Krzysia o tym co nas czeka na trasie wyruszyliśmy. Wyruszyliśmy w czterech grupach a w sumie było nas 44 osoby. Na trasie czekały nas sprawdziany manualne, sprawnościowe , logistyczne i była do rozwiązania krzyżówka tematycznie związana z naszym miastem. Za każde prawidłowo wykonanie zadania otrzymywaliśmy jeden element kodu. Zebranie wszystkich kodów umożliwiało dopiero otworzenie  skrzyni ze skarbami. Skrzynia była zamknięta na „cztery spusty” . Otwierały je dzieci – nasze wnuki , wprowadzając do zamków numery kodów.Okrzyki po otwarciu skrzyni był niesamowite. A skarbem były budziki z motywem tarnogórskim i kubki z tytułem marszu.

Zakończenie marszu odbyło przy szybie Sylwester, przy niedawno oddanym budynku dydaktyczno- turystycznym, gdzie czekał na nas Sławomir Ziemianek ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej . Opowiedział nam o historii Sztolni Czarnego Pstrąga , jak również o powstaniu tak potrzebnego w tej lokalizacji budynku. Budynek o kształcie 1/3 pierścienia otacza istniejący od lat 20. XIX w. szyb Sylwester . Nowa baza dla turystów powstała z tego samego materiału co słynny Sylwester. Podobnie dach, który pokrywa drewniany gont. Obiekt jest dwukondygnacyjny z tarasem widokowym na dolinę rzeki Dramy. W budynku znajdą się m.in. :

🧡Centrum Obsługi Turysty
🧡Sklep z pamiątkami
🧡Sala edukacyjna
🧡Taras widokowy na dolinę rzeki Dramy
🧡Toalety, w tym dla osób niepełnosprawnych

I tam też gościliśmy się babeczkami upieczonymi przez Irkę Kita i innymi słodkościami.

Impreza była zorganizowana w ramach zadania publicznego z turystki kwalifikowanej i wspierana przez Gminę Tarnowskie Góry.Dziękujemy firmie CSO  Na Krawędzi Krzysztof Grosiak  za przygotowanie i profesjonalne prowadzenie imprezy a naszym słuchaczkom Grażynie Jurek, Hani Bednarz i Helence Domańskiej za jej organizację.

Zdjęcia Helena Domańska i Fryderyk Zgodzaj

Opublikowane: 7 września 2021