8 listopada 2020

Film Marka Panusia „Nowe oblicze. Architektura Tarnowskich Gór w okresie międzywojennym”

 „Nowe oblicze. Architektura Tarnowskich Gór w okresie międzywojennym” to tytuł filmu o modernistycznych obiektach w mieście. O ciekawych budynkach opowiada historyk Marek Panuś, który jest pomysłodawcą przedsięwzięcia. 

Projekt powstał na zlecenie Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, w ramach programu „Infrastruktura Niepodległości. Architektura polskich powiatowych projektów modernizacyjnych”. Chodziło o pokazanie, że rozwój architektoniczny i urbanistyczny w okresie międzywojennym dotyczył również mniejszych miast, a istniejące budynki są cennym dziedzictwem.

Organizatorzy szukali koordynatorów w 8 regionach. W przypadku Śląska rywalizowały 4 powiatyWybór padł właśnie na powiat tarnogórski i projekt Marka Panusia. – W Tarnowskich Górach skupiamy się głównie na historii przemysłowej, ale jeśli chodzi o architekturę również mamy czym się pochwalić. Chodzi nie tylko o starsze obiekty, ale też o modernizm – podkreśla.

W ramach projektu powstał film, który można zobaczyć w serwisie YouTube na stronie www.youtube.com/watch?v=QwLzZQl6hRc

Marek Panuś opowiada w nim o najciekawszych modernistycznych obiektach w Tarnowskich Górach. Zwraca uwagę na detale architektoniczne, ciekawe szczegóły i kontekst historyczny. Uzupełnieniem filmu jest mapka, z którą będzie można wybrać się na spacer szlakiem modernistycznych realizacji w Tarnowskich Górach. Papierowe egzemplarze będą wkrótce dostępne w wybranych miejscach.

– Obiekty w stylu modernistycznym powstawały w Tarnowskich Górach głównie na przedmieściach, ale kilka z nich zrealizowano również w obrębie historycznego centrum. Najliczniejsze były prywatne wille, których najciekawsze przykłady oglądać można przy ulicach Wyszyńskiego i Wyspiańskiego. U zbiegu tych ulic powstał też najcenniejszy gmach publiczny z tego czasu – tzw. szkoła parkowa, zaprojektowana w duchu funkcjonalizmu – zwraca uwagę Marek Panuś, który koordynował projekt. W realizacji uczestniczyli m.in. Barbara Zwalińska, Marek Kołton, Dominika Śliwińska i Krzysztof Stręcioch.

Opublikowane: 8 listopada 2020