5 września 2020

Narodowe czytanie „Balladyny”

 

Zapraszamy do obejrzenia nagrania wideo z czytania  fragmentów “Balladyny” Juliusza Słowackiego w ramach Narodowego Czytania 2020 – imprezy pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej, które odbyło się  w Centrum Kultury Śląskim w Nakle Śląskim.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego , w 2018 Przedwiośnie Stefana Żeromskiego a w 2019 Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego

Tegoroczna IX edycja Narodowego Czytania  odbyła się tradycyjnie w Centrum Kultury Śląskiej. Wyboru tekstów oraz opracowania scenariusza dokonała Stanisława Szymczyk – sekretarz naszego stowarzyszenia . Udział w Narodowym Czytaniu wzięli:starosta Krystyna Kosmala, wicestarosta Sebastian Nowak , wójt gminy Świerklaniec Marek Cyl , dyrektor Centrum Kultury Śląskiej Stanisław Zając oraz członkowie naszego stowarzyszenia – Danuta Bobecka, Jan Sobczyk, Jan Różycki, Henryka i Andrzej Żurek.  Przerywnikiem w czytaniu ‚Balladyny” była piosenka „Na maliny” w wykonaniu Jana Sobczyka i Andrzeja Żurek przy akompaniamencie Barbary Brzozy

Link do transmisji: https://www.facebook.com/watch/?v=334240044607928&extid=IhGMYbLbuSZKTg3O

 

Opublikowane: 9 września 2020