28 czerwca godz 8.30

Zakochaj się w Polsce. Tarnowskie Góry – oglądajcie program 1 TVP

Koniecznie trzeba zobaczyć !!!

W niedzielę 28 czerwca br o godz. 8.30 telewizja TVP 1 wyemituje odcinek programu „Zakochaj się w Polsce”, który został nagrany w Tarnowskich Górach. W zapowiedzi programu czytamy:

„Już w niedzielę wybierzemy się do przepięknych Gór Tarnowskich. A co dokładniej nas czeka w tę niedzielę?Tarnowskie Góry, to miasto którego historia nierozerwalnie związana jest z górnictwem Już na początku XVI wieku gwarkowie wydobywali tutaj rudy srebra, ołowiu, a później również cynku. Z górnictwem związanych jest tu aż 28 zabytków, które w 2017 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.Główną i wyjątkową atrakcją jest Zabytkowa Kopalnia Srebra, którą można zwiedzać na odcinku 1740 metrów.

Inny obiekt związany z górniczym dziedzictwem miasta to Dzwonnica Gwarków. Zanim stanęła na Placu Gwarków, służyła pracownikom kopalni dolomitu w pobliskich Bobrownikach Śląskich.  Zwiedzając miasto nie sposób pominąć rynku, gdzie można zobaczyć kamienicę Sedlaczek, w której mieści się muzeum oraz najstarsza winiarnia w mieście.

Na szczególną uwagę zasługuje budynek ratusza. Ta neorenesansowo – neogotycka budowla uważana za jeden z najpiękniejszych ratuszy w regionie. Wykończony czerwoną cegłą klinkierową, z elementami granitu śląskiego i piaskowca, wyróżnia się na tle panoramy rynku. Obok zabytków industrialnych coś dla siebie znajdą też miłośnicy architektury i pięknych wnętrz. W Tarnowicach Starych dzielnicy Tarnowskich Gór znajduje się odrestaurowany renesansowy zamek z XVI wieku.”

 

Opublikowane: 24 czerwca 2020