2020 rok

Informacje dotyczące koronowirusa

I. Koronawirus- objawy, gdzie się zgłosić na Śląsku

Infolinia koronowirus2
Co należy zrobić, jeśli podejrzewamy u siebie lub kogoś innego objawy zakażenia koronawirusem?

Koronawirus – objawy. Co powinno budzić niepokój? Koronawirus ma objawy typowe dla grypy. Wśród nich należy zwrócić uwagę przede wszystkim na temperaturę ciała powyżej 38, a także suchy kaszel, duszność, ból mięśni, 30 proc. zakażonych doświadcza także utraty węchu i smaku. Zdaniem WHO kolejnymi objawami koronawirusa może być także zapalenie spojówek.
Możesz nie mieć typowych objawów, a być nosicielem – zostań w domu, jeśli możesz.

KORONAWIRUS: INFORMACJE I ZALECENIA (oficjalna strona https://www.gov.pl/web/koronawirus)

II.Na Śląsku – gdzie zgłosić się z objawami?

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia w przypadku takich objawów należy się zgłosić się do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, który jest najbliżej Twojego miejsca zamieszkania lub do oddziału sanepidu.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę placówek, do których należy się zgłosić w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem. Prezentujemy ją poniżej:

 • SZPITAL SPECJALISTYCZNY NR 1 W BYTOMIU – ODDZIAŁ OBSERWACYJNO-ZAKAŹNY I HEPATOLOGII BYTOM, ALEJA LEGIONÓW 49 (Oddział Obserwacyjno-Zakaźny i Hepatologii Zakaźnej znajduje się na pierwszym piętrze budynku położonego przy Al. Legionów 49 w Bytomiu)
  KONTAKT: Centrala: (32) 281-92-41 lub 32 281 92 44
 • MEGREZ SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, TYCHY, ul. EDUKACJI 102, ODDZIAŁ OBSERWACYJNO-ZAKAŹNY
 • SZPITAL POWIATOWY W ZAWIERCIU, ul. MIODOWA 14, ODDZIAŁ OBSERWACYJNO-ZAKAŹNY Z PODODDZIAŁEM SKÓRNO-WENEROLOGICZNYM
 • SZPITAL REJONOWY IM. DR. JÓZEFA ROSTKA W RACIBORZU,  ul. GAMOWSKA 3, ODDZIAŁ OBSERWACYJNO-ZAKAŹNY RACIBÓRZ GAMOWSKA 3
 • SZPITAL SPECJALISTYCZNY W CHORZOWIE, ul. ZJEDNOCZENIA 10, ODDZIAŁ OBSERWACYJNO-ZAKAŹNY, HEPATOLOGII ZAKAŹNEJ I NABYTYCH NIEDOBORÓW ODPORNOŚCI KLINICZNY
 • WOJEWÓDZKI SZPITAL SPECJALISTYCZNY IM. N.M.P., CZĘSTOCHOWA, ul. BIALSKA 104/118, ODDZIAŁ OBSERWACYJNO-ZAKAŹNY, ul. POLSKIEGO CZERWONEGO KRZYŻA 7
 • ZESPÓŁ ZAKŁADÓW OPIEKI ZDROWOTNEJ W CIESZYNIE, ul. BIELSKA 4 – ODDZIAŁ OBSERWACYJNO-ZAKAŹNY

(Podano naa podstawie informacji na stronie  https://www.se.pl/slask/koronawirus-gdzie-sie-zglosic-z-objawami-na-slasku-aa-AhSb-Eyhx-CaPw.html)

Można również zgłosić się do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Bytomiu p

PSSE w Bytomiu, ul. Moniuszki 25, 41-902 Bytom,  tel.  32 397 66 60,        32 397 66 66,

32 397 66 65

Całodobowy kontakt telefoniczny w związku z zachorowaniami na koronowirusa 605 745 817,   609 582 303,   695 025 532

 

III. E – recepta w czasie koronawirusa

Jesteś osobą przewlekle chorą i starszą, regularnie zażywasz leki na receptę, zaczyna ci ich brakować – nie musisz iść do przychodni czy gabinetu specjalistycznego.

Receptę elektroniczną można uzyskać, nie tylko udając się do przychodni. Alternatywą jest skorzystanie z konsultacji lekarskiej online lub telefonicznej.

IV.Na czym polega porada lekarska bez wychodzenia z domu?

Należy skontaktować się ze swoim lekarzem telefonicznie lub skorzystać z udostępnianego przez niektóre przychodnie czatu online.

 • Podczas rozmowy można przedstawić lekarzowi swoją sytuację i zapotrzebowanie na dany lek. Na podstawie uzyskanych informacji lekarz wystawia e-receptę.
 • Pacjent otrzymuje kod e-recepty na wskazany numer telefonu w wiadomości SMS lub załącznik PDF na pocztę mailową. E-recepta będzie również dostępna na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP).

Po uzyskaniu e-recepty można wykupić lek w aptece, podając farmaceucie:

 • czterocyfrowy kod z SMS-a oraz numer PESEL pacjenta;
 • przeznaczony do zeskanowania kod kreskowy z e-recepty przesłanej mailem.

 

V Duchowe wsparcie od Kamilianów

Kamilianie wyszli na przeciw  osobom samotnym i nie tylko- potrzebującym duchowego wsparcia. Wsparcie to oferują przez telefon . Codziennie od godz 15.00 do 18.00 można zadzwonić do duszpasterza tel 732 964 262 lub psychologa tel 732 964 268 i podzielić się swoimi problemami. „Nie jesteś sam. Możemy być razem z Tobą w trudnym czasie epidemii” – zachęcają  Kamilianie

Opublikowane: 31 maja 2020