2020 rok

Internetowa „Studencka Galeria”

STUDENCKA   GALERIA

MALARSTWO

 

 

Bogusława Gajdos jest z nami od początku istnienia uniwersytetu. Pilna anglistka – do dzisiaj kontynuuje naukę tego języka. W momencie powstania warsztatów malarskich tutaj znalazła swoje miejsce. Nie przypuszczała, że jej malarskie umiejętności pozostaną uwiecznione dla szerokiej grupy osób odwiedzających ośrodek wypoczynkowy „Zielona Sosna” w Kaletach Zielonej. A oto jak opisuje swoją przygodę:

„Na przełomie maja i czerwca wraz z koleżanką z kaletańskiej grupy plastycznej „Inspiracje” Dorotą  stworzyłyśmy „dzieło” sztuki użytkowej. Z całej grupy tylko my dwie wykazałyśmy jakiś entuzjazm (miałam dość siedzenia w domu, potrzebowałam nowych wyzwań).  Pomalowałyśmy domek. Motywem przewodnim malunków była bajka „Jaś i Małgosia”. Było dużo pracy, to nie blejtram choćby dużych rozmiarów. Dorota  dostała w przydziale te ambitniejsze kawałki  a na dach -komin wezwałam swojego brata. Dałyśmy radę i jesteśmy bardzo dumne.  Zajęło nam to 8 dni, pomysły pojawiały się spontanicznie i miałyśmy niesamowity doping przebywających tam wczasowiczów”

 

 

 

 

 

 

Krystyna Ścisłowska – została słuchaczem UTW w 2011 r. Pasja malarska to bagaż, który wniosła do naszej senioralnej uczelni. Potem objawił się taniec i jednocześnie śpiew. Krysia jest członkiem zespołu tanecznego i wokalnego. Pełni także funkcję etatowego Świętego Mikołaja obdarowując każdego roku słuchaczy przedświątecznymi prezencikami. Jej kolejny i z ostatniej chwili ( czerwiec 2020 ) sukces artystyczny, to pierwsze miejsce w konkursie fotograficznym organizowanym przez UTW przy Wyższej Szkole Biznesu w kategorii ” Człowiek „.

Prezentowane prace to akwarele – ” Koguty „, ” Tarnogórski Kościół Ewangelicki „, ” Wiejski domek ” oraz ” Martwa natura ” – akryl.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krystyna Bogacz -jest członkiem stowarzyszenia  od 2015 roku . Jest członkiem bardzo aktywnym. Uczestniczy prawie we wszystkich naszych przedsięwzięciach, mimo, że mieszka w odległym o 34 km Krupskim Młynie. Jak sama komentuje „Przez ostatnie trzy lata – z krótką przerwą usilnie staram się doskonalić sztukę malarską .Wiem, że dopiero wszystko przede mną. Z wielką  tęsknotą czekam na zakończenie pandemii i do zobaczenia .” Pierwsze cztery obrazy to akwarele a „Bukiet róż ” akryl.

 

 

Monstera
Opuszczone łódki
Słoneczniki
Wspomnienie z wycieczki
Bukiet róż

 

 

 

 

 

 

 

Józef Borycka– należy do naszego UTW od 2018 roku. To człowiek orkiestra. Założyciel „Tarnogórskich morsów”, zapalony rowerzysta (35 do 50 km/ dzień)- uczestnik rowerowej  Masy Krytycznej, narciarz . Z innej dziedziny – wiceprzewodniczący Tarnogórskiej Rady Seniorów. I jeszcze innej – „złota rączka” potrafi zrobić i naprawić wszystko i……  zaczął malować. Z okna jego domu spogląda na tarnogórski Szpital Kamilianów i okres pandemii spowodował, że to co zawsze było jego malarskim planem spełniło się . Obraz został namalowany techniką suchej pasteli . I drugi obraz -Kościółek w świerklanieckim parku tez jest malowany tą samą metodą . Jest uczestnikiem warsztatów malarskich , które prowadzi Beata Hetmańczyk.

 

Szpital Kamilianów
Kościół w świerklanieckim parku

 

 

 

 

 

 

Aleksandra Moch – od 7 lat jest członkiem UTW. Uczestnictwo w warsztatach pomogło jej spełnić niezrealizowane marzenie,  jakim było malarstwo. Maluje różną techniką i na jej obrazach widzimy rozmaitą tematykę. Ola to osoba, która posiada wiele talentów – jej prace rękodzielnicze bardzo proste a zarazem eleganckie są dodatkiem do m.in. sukienek, beretów itp. Jest także członkiem zespołu tanecznego, fotografem i zapalonym podróżnikiem.

 

 

Fragment tarnogórskiego Rynku – akwarela
Magnolia – akwarela
Róża – akwarela
Saksofonista- akryl na podobraziu płóciennym (debiut w takiej technice)
Obrazek malowany kawą

 

 

 

 

 

 

 

Henryka Kańtoch – wraz ze swoim mężem Zygmuntem są członkami UTW od początku jego utworzenia. Zawsze była i jest wrażliwa na piękno. Powstanie grupy malarskiej przyczyniło się do rozwijania jej malarskiej pasji. Jej obrazy zostały nagrodzone na kilku wystawach. Drugą jej miłością jest poezja. Lubi czytać, bierze udział w konkursach recytatorskich dla seniorów, gdzie również zdobywa medalowe miejsca. Promuje także kulturę śląską biorąc udział w spotkaniach „Cołki Górny Ślonsk cyto po ślonsku”, w konkursie „Gryfne Godki”. W strojach ludowych wraz ze swoim mężem promują w różnych miejscach stroje Górnego Śląska. Tegoroczna Wielkanoc zaowocowała serią „Kurek wielkanocnych, które powstały jako porywy serca księżycową nocą” – tu cytuję Henię.

 

 

 

 

 

 

Rozwita Staniszewska – w 2013 roku została członkiem naszego uniwersytetu. Od trzech lat uczęszcza na zajęcia malarstwa. Jak twierdzi , udział w zajęciach wiele ją nauczył ale także zmienił spojrzenie na otaczającą ją rzeczywistość. Kocha kwiaty, które uprawia w swoim czarodziejskim ogrodzie. Dlatego też zaprezentowane prace malarskie to przelana miłość do nich. „Kwitnąca kliwia” wykonana w akrylu a pozostałe to akwarele. Domownicy, szczególnie syn twierdzi, że z „Mamy będą jeszcze ludzie”. Swoje pasje ma też mąż Rozwity, który składa pociągi – lokomotywy, wagony Piko. Razem natomiast lubią podróżować. Zwiedzili wiele ciekawych miejsc.

 

 

Podcienia tarnogórskie

 

 

 

 

 

 

 

 

Ewa Hajduk – członek stowarzyszenia od początku jego istnienia. Maluje od zawsze. Jej domowa galeria to niezliczona ilość obrazów o różnej tematyce i wykonana różną techniką. Swoją pasję malarską pogłębia i rozwija uczestnicząc w warsztatach z tej dziedziny. Jest także świetną kucharką i cukiernikiem. I te trzy pasje zaprezentowała w swoich obrazach.Inspiracją prac były tegoroczne Święta Wielkanocne. Takie dobroci królowały na świątecznym stole Ewy i Andrzeja Hajduków. Hajdukowie to podpora organizacyjna wszelkich naszych uniwersyteckich przedsięwzięć.

 

 
 

 

RĘKODZIEŁO

 

 

 

Celina Nowak – jest słuchaczką od 2017 roku. Wraz ze swoim mężem Januszem są „pomocnymi dłoniami” we wszelkich przedsięwzięciach. Celina jest członkiem grupy tanecznej prowadzonej przez Ewelinę Pankiewicz. W czasie pandemii objawiła także swoje artystyczne umiejętności. W Galerii prezentuje makramy – makaty ścienne i kwietnik w słoiku

 

 

 

 

 

 

Krystyna Bogacz – jej początkową pasją było i jest rękodzieło artystyczne. Spod jej rąk wychodzą różne cuda wykonywane różną techniką. W galerii pokazuje piękny szal wykonany metodą filcowania, szydełkowane przytulanki dla swoich wnuczek, jaja wielkanocne w szydełkowanych koszyczkach oraz te malowane , bardzo dostojnie wyglądające. Oprócz zamiłowań artystycznych jeździ na rowerze a także  pielęgnuje i uprawia swój ogródek .

 

 

 

 

 

 

 

 

Barbara Pawlak – członek UTW od 2013 roku. Jedna z najpilniejszych uczestniczek warsztatów z rękodzieła artystycznego. To kolejna osoba, która z niczego potrafi zrobić COŚ. Nieoceniona pomoc organizacyjna przy wszelkiego rodzaju przedsięwzięciach UTW. W okresie pandemii zaczęła wykonywać szkatułki, które ozdabiała metodą decoupage. Jak sama mówi – ma już gotowe prezenty na różne okazje. Kolejna praca to dekoracja kwiatowa , do której wykorzystała pudełko po czekoladkach i wkomponowała w nie kwiaty wykonane z foamiranu ( pianki) .

 

 

Dekoracja kwiatowa
Szkatułki

 

 

 

 

 

 

Aleksandra Moch – kolejne odkrycie jej artystycznych pomysłów. Tym razem wyroby z rękodzieła wykonane w różnych kategoriach i różną metodą. Ola prezentuje i eleganckie naszyjniki, broszki oraz ozdoby świąteczne. Na poniższych zdjęciach widzimy- elegancki naszyjnik na bazie przędzy lnianej ozdobiony bryłkami bursztynu, gwiazdki wykonane metodą qullingu, jajka wielkanocne „Kogut i kura”, naszyjnik ozdobiony ceramiką i broszki wykonane metodą filcowania.

 

 

Naszyjnik
Gwiazdki wykonane metodą qullingu
Jajka wielkanocne „Kogut i kura” zdobione metodą decoupage
Naszyjnik ozdobiony ceramiką
Broszki wykonane metodą filcowania

 

 

 

 

 

 

 


Irena Kita – jest z nami od 12 lat. Jest jedną z liderek warsztatów rękodzielniczych. W jej rękach wychodzi wszystko niezależnie od stosowanej techniki ozdabianych czy wytwarzanych przedmiotów. Jest także doskonałą kucharką – ostatnim jej hitem kulinarnym są sery typu korycińskiego. W galerii prezentuje kartki okolicznościowe oraz bransoletki wykonane szydełkiem z zastosowaniem różnych ściegów i naszyjnik ze sznurka ozdobiony koralikowymi pierścieniami.

 


RÓŻN POMYSŁY  NA  SPĘDZANIE  WOLNEGO  CZASU

 

Teresa Majzner-  posiada 11 letni staż jako słuchacz UTW.  Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia. Współpomysłodawca  cyklu spotkań dla dzieci , młodzieży i dorosłych  szerzących historię i kulturę Śląska . Po „naszymu”  to jest Ryjzką i ze swoją przyjaciółką Lyjną za te spotkania otrzymały nagrodę Burmistrza Tarnowskich Gór w dziedzinie kultury. Od paru lat jej ścisły umysł ( fizyk z wykształcenia)  pozostał na uboczu a uwydatniły się  jego muzyczne pokłady. Terenia stała się członkiem zespołu wokalnego a od dwóch lat pobiera lekcje nauki na skrzypcach. W czasie pandemii zawzięcie ćwiczy i posłuchajcie w jej wykonaniu  „Przepióreczki”  .

 

 

 

 

Danuta Bobecka – posiada 7 letni staż w naszym uniwersytecie. Pomocna dłoń podczas wyjazdowych imprez a także zapalona rowerzystka. Organizowany przez stowarzyszenie coroczny „Rajd rowerowy z okazji Święta Flagi” nie może się odbyć bez jej udziału . Zawsze namawia do tej sportowej imprezy  najbliższą rodzinę oraz przyjaciół.  I teraz tj w okresie pandemii kiedy już można jeździć rowerami wybiera się na wypady, które skrupulatnie dokumentuje. Kontynuując pasje swojego męża w ubiegłym roku z powodzeniem , po raz pierwszy zorganizowała turniej szachowy .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Henia i Andrzej Żurek – są z nami od zawsze. Żadna uniwersytecka uroczystość , wernisaż czy  koncert nie może się odbyć bez ich udziału. „Śpiewające małżeństwo”  tak ich nazywamy . Reprezentują nas na różnych konkursach, festiwalach , występach w zaprzyjaźnionych uniwersytetach. Dwukrotni zdobywcy I miejsca na XI i XII Juwenaliach III Wieku w Warszawie. Ale to nie tylko śpiewacy . Są także członkami zespołu teatralnego . Pamiętamy Henię z „Wyszkubków…..” , ze „Skoku przez skórę” z „Ławeczki pod familokiem” a razem z Andrzejem z „Jasełek XXI wieku”, z „Dwóch serc”. W zeszłym roku wzięli także udział w Narodowym czytaniu nowel polskich . Czas pandemii przeznaczają na opracowanie nowego repertuaru i na wspomnienia…… Powspominajmy razem z nimi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Borowiak Aldona i Jerzy Wystalski – Aldona dołączyła do nas w 2018 r a Jurek w 2015 r. Jurek to samorodny poeta, który w charaktersytyczny  sposób ,  rymowanymi zdaniami  przedstawia otaczającą nas rzeczywistość oraz  realia, w których żyjemy. Okres pandemii to czas kiedy  zrodziły się u niego różne przemyślenia związane z tą sytuacją. Znalazło to odbicie  w „Piosence o pandemii” oraz w wierszu „Buntownik”. Na facebookowej stronie Tg Stacji  oraz w naszej Galerii Aldona do melodii z filmu „Czterej pancerni i pies” śpiewa właśnie tą piosenkę. A poniżej tekst piosenki i wiersza.

„Piosenka o pandemii”

1.Pandemia wirusa dziś zmieniła świat, tygodnie walczymy, trzeba kilku lat.Wojnę z nim wygramy, gada pokonamy, pogonimy w las, w diabły przegonimy, zrobić to musimy już najwyższy czas.

2.Teraz musisz siedzieć w domu całe dnie, czyś jest w kwarantannie albo nawet nie.  Do życia wrócimy, flaszkę obalimy do samego dna.  Sąsiadkę spotkamy,  długo pogadamy, bo tak właśnie trza.

3.Smutny czas się skończy, przyjdą lepsze dni, spełni się to wszystko o czym dziennie śnisz. Z domu już wyjdziemy, znów się uśmiechniemy , z oczu spłynie łza,  z życia ucieszymy, wszystkich odwiedzimy jeśli Bóg nam da

Buntownik”    

1.Czy mam użyć ja pałeczki, gdyż nie nosisz dziś maseczki! Jeśli to Ci nie pomoże – pięć tysięcy Co dołożę .
2. Gdy i tego będzie mało, sąd – jak prawo nakazało nabierze także ochoty by Ci wlepić trzydzieści tysięcy złotych .
3. Taki morał z tego płynie  kara Ciebie nie ominie. Choćby jeszcze większa była zniesiesz ją?  jak będziesz żyła !
4. Załapiesz pewnie też wirusa. Chcesz być jeszcze Buntownikiem? I to także Cię nie rusz
5. Puknij  wreszcie mocno w ciemię, zejdź z obłoków dziś na ziemię. Siedząc w domu na swym tyłku czekaj do pandemii schyłku.

6.Cierpliwości trzeba wiele, zrozum to dziś mój aniele. Zrozum także mój Ty bracie, przestań wreszcie się buntować

 

 

Bogusława Sukiennik    Jest członkiem UTW od  10 lat.  Cechuje ją niesamowita energia i zapał do podejmowania różnorakich wyzwań. To kobieta o wielu twarzach. A to figlarna dziołszka  ze spektaklu „Na ławce pod familokiem”, diabełek z” Jasełek XXI wieku” czy rozwiedziona kobieta szukająca nowego szczęścia w „Dwóch serach” . Innym razem pojawia się jako ekspresyjna tancerka  czy  wokalistka wcielając się jednocześnie  w „Barokową damę „,Murzyna z afrykańskiego buszu”, „Rockowego gitarzystkę” .  A żeby tego było mało to jeszcze jest tenisistką itd., itd . Na jej zdjęciu profilowym w tyle wiszą obrazy – i to tez dzieło Bogusi. W Galerii prezentuje różne swoje wcielenia, które odzwierciedlają jej bogatą osobowość.

  

 

Barbara Holy– jest długoletnim słuchaczem UTW. Stanowi trzon zespołu tanecznego.W zespole wokalnym śpiewając altem wciela się jednocześnie w role taneczne . Pełni funkcję inspicjenta we wszystkich przedstawieniach zespołu teatralnego. To ona czuwa nad techniczną i organizacyjną stroną przedstawienia. Jest osobą bardzo konsekwentną . Pandemia to czas, podczas którego stara się dalej rozwijać i nie marnować go. A co robi –   pogłębia znajomość języków – włoskiego, angielskiego i francuskiego, czyta zaległą lekturę , szlifuje repertuar utworów wokalnych , codziennie chodzi na spacery pokonując 5-10 km lub jeździ na rowerze  do 35 km ( głownie po lasach i polnych ścieżkach), uczestniczy w zajęciach gimnastyki on-line a w międzyczasie  piecze chleb, ciasta .

 

FOTOGRAFIA


Helena Domańska – jest członkiem UTW od momentu jego powstania. W naszej uczelni najpierw znana jako aktorka występująca w nagradzanych spektaklach takich jak „Wyszkubki, czyli jak downi na Ślonsku się żyło”, „Jasełka XXI wieku”; jednocześnie tancerka – członek zespołu tanecznego, Lyjna, jako śląska Starka szerząca razem z Ryjzką czyli Teresą Majzner kulturę śląską wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. W roku 2017 otrzymała nagrodę Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry za oryginalną formę propagowania kultury regionalnej. Obecnie jej pasją jest fotografia. Jej zdjęcia również są nagradzane na fotograficznych konkursach.

Spacer po świerklanieckim parku.

 

 

 

 


 


Marek Krzywiecki – członkiem uniwersytetu jest od 2018 roku. Od samego początku aktywnie włączał się w różne przedsięwzięcia proponowane przez stowarzyszenie. Bakcyla fotografii połknął podczas warsztatów fotograficznych. Jego zdjęcia prezentowane w Galerii można by zakwalifikować do fotografii uliczno – dokumentalnej. Podczas pobytu w Międzyzdrojach zainspirowały go budynki hoteli.Te wysokie, monumentalne budynki jakby wypierały zabudowę „kurortową” tego miasta. Teraz stoją puste ale Marek zachęca do ich odwiedzenia – może w przyszłym roku. Oprócz fotografowania lubi gotować i podróżować.

 

Opublikowane: 4 maja 2020