17 lutego 2020

Poznajemy tajemnice medycyny

Wyprawa do Centrum Symulacji Medycznej w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego była okazją do poznania tajników współczesnej medycyny. CSM to zaplecze dydaktyczne SUM, w którym na nowoczesnym sprzęcie kształci się przyszłych lekarzy i stomatologów. Studenci tarnogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku poznali zasady doskonalenia umiejętności lekarzy i mogli zapoznać się z nowoczesnymi urządzeniami diagnostycznymi, a także zobaczyć możliwości wykorzystania sprzętu medycznego w działaniach ratowniczych. Spotkanie i rozmowy z instruktorami- technikami symulacji medycznej- Marcinem Gałkiewiczem i Tomaszem Bojankiem, którzy zajmowali się studentami UTW było okazją do rozmowy na tematy zdrowotne; pytano więc o funkcjonowanie ratownictwa medycznego, umiejętności samodzielnego oceniania stanu zdrowotnego, odczytywania pomiarów niektórych urządzeń medycznych czy wreszcie o prawa pacjenta. Nasi instruktorzy wykazywali wiele cierpliwości w naszym dociekaniu i ćwiczeniu umiejętności medycznych ale także i liście oczekiwań zachowań lekarzy wobec nas pacjentów, mając nadzieję, że to oni właśnie w czasie szkoleń kadry medycznej mogą im najwięcej tych uwag przekazać.

Wizyta w Centrum Symulacji Medycznej była wyjątkowo ciekawa i pozwoliła nam ocenić sposób kształcenia naszych lekarzy ale także uświadomić sobie,    jakie są koszty nowoczesnej medycyny, której jakość zaczyna się na etapie kształcenia kadry.

W naszej ocenie kierownictwo CSM w Zabrzu doskonale organizuje działanie tej placówki medycznej i cieszymy się, że nam umożliwiono zapoznanie się      ich działaniami.

Stanisława Szymczyk
sekretarz Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW

Opublikowane: 18 lutego 2020