10 lutego 2020

Wykład dr Henryki Radziejowskiej ” Śmiech to zdrowie „

 

„Rola humoru i śmiechu w życiu człowieka” to temat wykładu, rozmowy o terapeutycznej funkcji humoru i śmiechu, który 10 lutego dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku –Tarnogórskiego Stowarzyszenia- UTW wygłosiła dr Henryka Radziejowska.

Wykładowczyni, dr Henryka Radziejowska to pracownik naukowy w  Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie na Wydziale Nauk Społeczno-Pedagogicznych w Katowicach. Jest doktorem nauk społecznych; zajmuje się  pedagogiką kultury i andragogiką. Związana ze Stowarzyszeniem Akademia Seniora w Bielsku-Białej, w którym pełniła przez pewien czas funkcję przewodniczącej. Aktualnie jest instruktorką działającej w Akademii Seniora amatorskiej grupy senioralnej „Panaceum”.

W swoim wykładzie dr Henryka Radziejowska omówiła różne teorie roli śmiechu w życiu człowieka. Śmiech towarzyszy człowiekowi od zawsze jako reakcja naturalna na rożnego rodzaju bodźce. O tym, że ma moc terapeutyczną w obszarze psychiki jak i dolegliwości fizycznych wiedziano od dawna. Ciekawe, że nad rolą śmiechu pochylali się filozofowie już  od czasów starożytnych; warto przypomnieć koncepcję filozofa niemieckiego Immanuela Kanta, który „określił śmiech jako zjawisko psychosomatyczne, które ulepsza fizjologię człowieka”.

Wykładowczyni pokazała jak rodziła się gelotologia, badająca problemy leczenia śmiechem, by na zakończenie zaprezentować kilka powodów, by się śmiać. Że śmiech to zdrowie to oczywiście wszyscy wiedzą ale warto na przykład pamiętać, że 3 minuty śmiechu, zdaniem dr. W. Fry, to tak jak 15 minut ćwiczeń joggingu, że uwalnia endorfiny i poprawia samopoczucie, przyspiesza krążenie krwi, dostarcza więcej powietrza do płuc. Tych korzyści z umiejętności śmiania jest bardzo dużo i wniosek może być tylko jeden- śmiejmy się.

No i na zakończenie wykładu, tak dla ćwiczenia umiejętności śmiechu troje aktorów z teatru „Panaceum” Akademii Seniorów w Bielsku- Białej zaprezentowało pełne humoru słownego i sytuacyjnego fragmenty swojego spektaklu „K- jak kobiecość, czyli stałość w zmienności”.

Za sprawą wykładu czy raczej gawędy o śmiechu dr Henryki Radziejowskiej i występu Teatru „Panaceum”  słuchacze Tarnogórskiego Stowarzyszenia- Uniwersytet Trzeciego Wieku mogli sobie uświadomić jak cenny jest śmiech i umiejętność wykorzystania go do podnoszenia własnej kondycji psychicznej i fizycznej.

Wszystkim, którym nie do śmiechu warto dla refleksji przypomnieć radę filozofa, profesora logiki i metafizyka, Immanuela Kanta: „Dla przeciwwagi wielu uciążliwości życia niebo ofiarowało człowiekowi trzy rzeczy: nadzieję, sen i śmiech.”

 

Stanisława Szymczyk
sekretarz Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW

Opublikowane: 10 lutego 2020