25 listopada 2019

Relacja z wykładu „Czujny senior”

Temat bezpieczeństwa seniorów to temat „rzeka” .  Mimo licznych kampanii organizowanych przez różne instytucje  do sporej grupy seniorów informacje w nich prezentowane nie docierają.  Bywa także , że  w sytuacji zagrożenia i Ci ” uświadomieni seniorzy” tracą głowę. Z drugiej strony staliśmy się  bardziej czujni i  dzisiaj jesteśmy  wyczuleni na kradzież na wnuczka (lub innego członka rodziny, za którego podaje się dzwoniący oszust), na hydraulika, gazownika, , dostawcę prądu, operatora telekomunikacyjnego czy przedstawiciela Ośrodka Pomocy Społecznej, policjanta, urzędnika czy inne postacie z kręgu osób zaufania publicznego . Jednak może się okazać, że  za jakiś upływ czasu złodzieje wymyślą kolejny sposób, by zwieść czujność osób starszych . Dlatego też policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach przy współpracy z tarnogórskim oddziałem banku PKO BP , Veolią -PWiK Sp z o.o , Tg Stacją i naszym uniwersytetem zainicjowali kampanię pt „Czujny senior”  Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry oraz Starosta Powiatu Tarnogórskiego.   Kampania rozpoczęła się wczorajszym spotkaniem, gdzie prelegenci w osobach :

1/ Damiana Ciecierskiego – rzecznika prasowego Komendy Powiatowej Policji,

2/ Jadwigi Kobasińskiej-  kierownika Zespołu Obsługi Klienta Banku PKO O/Tarnowskie Góry,

3/Marty Bis -prezesa zarządu PWiK Sp. z o.o. w Tarnowskich Górach ,

4/ Sławomira Głaza-  członka grupy roboczej ds. ochrony danych przy Ministerstwie Cyfryzacji

w ramach obszarów  swoich działań  wskazali na strefy zagrożenia seniorów, sposoby reagowania na nie i zapobiegania im. Wystąpienia prelegentów poprzedził film pt „Czujny senior” nakręcony przez Barbarę Zwolińską z TG Stacji przy współudziale Anny Troniny – asystenta zarządu PWiK pokazujący typowe zachowania oszustów i osób poszkodowanych . Role aktorów w tym filmie odegrali nasi słuchacze – Henia Borkowska-Szmatloch, Maryla Witkowska, Jan Gajda i Andrzej Hajduk a swoje domostwo udostępniła  Edyta Spolniewska.

W debacie uczestniczyli i głos zabrali przedstawiciele tarnogórskich władz samorządowych- wiceburmistrz Piotr Skrabaczewski ,  Stanisław Torbus – członek Zarządu Powiatu Tarnogórskiego, Ilona Łuczak – przewodnicząca tarnogórskiej Rady Seniorów , Justyna Gaś dyrektor banku PKO BP z Tarnowskich Gór i z-ca Komendanta Powiatowej Policji podinspektor Sławomir Bylicki.

Seniorze – co warto zapamiętać:

  •  ważne numery telefonów tj  112 Centrum Powiadamiania Ratunkowego i 994 Pogotowie Wodociągów i Kanalizacji
  • policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji,
  • policja nigdy nie poprosi o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu,
  • jeśli mamy jakąkolwiek wątpliwość co do danych osoby dzwoniącej do nas czy podającej się za pracownika jakiejś instytucji, weryfikujmy to. Zgłaszajmy takie sytuacje na policję, konsultujmy z rodziną,
  • pamiętajmy, żeby nie dać się namówić na pozostawienie naszych pieniędzy w jakimś odosobnionym miejscu, koszu na śmieci, nie wyrzucać ich przez okno, nie pozostawiać we wskazanym przez oszusta miejscu,
  • nie udostępniajmy nikomu kodów, haseł czy danych do naszych kont bankowych ,
  • rozmawiajmy między sobą o takich rzeczach, czy to z rodziną czy ze znajomymi, ostrzegajmy się nawzajem.

 

Opracowała: Magdalena Latacz

Zdjęcia : TG Stacja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor nagrania: Gabriela Kokot – Drzyzga z Radia Piekary

 

Filmy : TG Stacja


Opublikowane: 25 listopada 2019