1 kwietnia 2019

Międzpokoleniowe warsztaty kulinarne

Po raz trzeci spotkaliśmy się z przesympatyczną młodzieżą z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich i jej nauczycielami na warsztatach pt „Kuchnia łączy pokolenia” . Tematem warsztatów było przygotowywanie potraw metodą Sous vide . Termin ten jest  doskonale znany  profesjonalnym kucharzom, osobom pracującym w dobrych restauracjach oraz wielbicielom smacznej i zdrowiej żywności.

Termin Sous vide wywodzi się z francuskiego i oznacza „w próżni”. Metoda ta odkryta została we Francji w latach 70-tych, a nazwa pochodzi od sposobu pakowania potraw przed gotowaniem – mięsa, ryby i warzywa umieszcza się w hermetycznych opakowaniach, z których usuwane jest powietrze. W ten sposób w ich wnętrzu powstaje próżnia. Tak przygotowane opakowanie umieszcza się w wodzie i podgrzewa się do ściśle określonej temperatury. Dla każdego rodzaju potrawy przyporządkowany jest konkretny przedział temperatur.Potrawy przygotowywane metodą Sous vide na talerzu wyglądają podobnie jak te ugotowane w wodzie. Jednak ich wnętrze jest zupełnie inne. Przygotowane w ten sposób dania zachowują naturalne walory. Mięso przed podaniem można także dodatkowo przez chwilę podsmażyć na patelni lub podpiec na grillu.

Kuchmistrzowie z Restauracji „Collina” ze Zbrosławic , wśród których był absolwent”Gastronomika” Kamil Pietryszek przygotowywali z nami potrawy przygotowywane metodą Sous vide. Finał warsztatów to smakowanie przygotowanych potraw  a wśród nich: piersi z kurczaka i polędwiczki wieprzowe gotowane „w próżni”  i podsmażane , podane z puree ziemniaczano- kukurydzianym, szpinakiem z gorgonzolą i mixem sałat z owocami, pomidorkami , polane  sosem malinowym. Najpierw nacieszyliśmy się widokiem potraw a potem ich smakowaniem.

 

Opublikowane: 3 kwietnia 2019