2017 rok

Śląskie Starki – podsumowanie działalności

 Rok 2017  –  Śląskie Starki  z Tarnogórskiego Stowarzyszenia  Uniwersytet Trzeciego Wieku.

W roku 2017 Śląskie Starki: Lyjna i Ryjzka angażowały się w wiele przedsięwzięć i wydarzeń.

  • Najważniejszym wydarzeniem było otrzymanie z rąk Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za rok 2016. Prezentację osiągnięć Ryjzki i Lyjny pokazał nakręcony przez TG Stację w Muzeum Chleba i Ciekawostek w Radzionkowie film , który można obejrzeć na stronie

Duet Lyjna i Ryjzka

Przygotowany przez nas film, przedstawia dwie przesympatyczne Panie.Duet Lyjna i Ryjzka tworzą Teresa Majzner i Helena Domańska, autorki oryginalnego projektu edukacji regionalnej „Śląskie starki berają”. Od 4 lat w tarnogórskich oraz innych śląskich szkołach i przedszkolach prezentują opowieści o śląskich tradycjach, związanych także z kalendarzem liturgicznym, tradycyjnych zawodach, prezentując kulturę regionalną, włącznie z prezentacją stroju regionalnego. Nagrały, dla jednego z portali internetowych, film prezentujący specyficzną śląską tradycję noszenia „purpurki”. Podczas akcji narodowego czytania „Quo vadis” czytały gwarą jego fragmenty. Realizują w praktyce często zaniedbywany obowiązek edukacji regionalnej w szkołach podstawowych i przedszkolach.

Opublikowany przez TG Stacja Poniedziałek, 27 marca 2017

  • W kwietniu 2017 roku Lyjna i Ryjzka nagrały spot  reklamujący Muzeum w Tarnowskich Górach oraz przygotowywaną wystawę „Wokół dawnej kuchni” Spot reklamowy można zobaczyć na stronie:   https://vimeo.com/212737842

Wystawę można było oglądać od maja do końca sierpnia. W tym okresie miała miejsce Noc Muzeów i Starki na spotkaniu z dziećmi opowiadały o tym jak kiedyś wyglądała kuchnia, jakie potrawy najczęściej jadło się na Śląsku. Nie brakło również informacji o maszkytach. Młodzi uczestnicy spotkania byli bardzo aktywni a wielu z nich znało słowa oraz zwroty gwarowe. Dla najaktywniejszych uczestników spotkania oraz zwycięzców mini konkursów ze znajomości gwary śląskiej dyrekcja Muzeum przygotowała słodkie nagrody. A potem rozpoczęły swój dyżur w „Dawnej kuchni”. Odwiedzili ich ludzie z różnych regionów Polski (ze Szczecina, Poznania, Wrocławia)  a nawet z zagranicy (Niemcy, Szwecja). Zwiedzający mieli mnóstwo pytań oraz własnych wspomnień , z którymi chętnie się dzielili. Nie obyło się też bez pamiątkowych zdjęć .

Bez ich obecności nie mogło się odbyć zamknięcie wystawy „Wokół dawnej kuchni” Wydarzenie to miało miejsce 19.08.2017 a tematem spotkania było „Kulinarnie w Muzeum”. Atrakcją był test znajomości gwary śląskiej przeprowadzony wśród uczestników spotkania Najlepsi zostali obdarzeni nagrodami a wszyscy mogli skosztować tradycyjnego deseru śląskiego zwanego szpaczą.

Z tego wydarzenia został również nakręcony filmik z udziałem naszych Starek , w którym przedstawiły tygodniowy jadłospis  w typowej rodzinie śląskiej.Tygodniowy kalendarz kulinarny w gwarze śląskiej można obejrzeć w Internecie:  https://www.facebook.com/tgstacja/videos/  (tytuły filmików „kartka z kalendarza”)

 

  • We wrześniu 2017r. Śląskie Starki brały udział w Narodowym Czytaniu w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śl, gdzie wspólnie z samorządowcami czytały fragmenty „Wesela” Stanisława  Wyspiańskiego
  • W ramach odwiedzin przedszkolnych zawitały do Przedszkola w Opatowicach aby „połosprawiać” o wiośnie co „sie przykludzioła”.
  • Wielkim wydarzeniem był udział w „Czwartku Tarnogórskim „ realizowanym cyklicznie przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej od wielu lat. Starki same przygotowały scenariusz i prowadziły spotkanie. A „łosprawiały „ o

– Śląsku, jako regionie geograficznym

– rodzinie śląskiej dawniej i dziś,

– Metropolitalnym Święcie Rodziny (krótki rys powstania Święta i jego rola)

– etosie pracy na Śląsku,

– wspólnym biesiadowaniu, roli śpiewu i muzykowania podczas różnych imprez rodzinnych, sąsiedzkich,

– integrowaniu się pokoleń dawniej i dziś

Motto towarzyszące uczestnikom spotkania to:

„ U nos na Śląsku rodzina – rzecz święto,

Choć ło tym niy godosz na co dziyń,

Ło  matce i łojcu kożdy pamiynto;

I bajtel jest tyż słowa godzień”

Były wyświetlane również zdjęcia przedstawiające wielopokoleniowe rodziny z dawnych czasów w ubiorach, które wówczas obowiązywały.Podczas spotkania wykorzystano piosenki o tematyce związanej ze Śląskiem. Między innymi były to piosenki: „Tu kaj życie się zaczyno”, „Rodzinny dom”, „ „Jestem stąd”. Teksty piosenek były wyświetlane na ekranie  więc każdy kto miał ochotę  mógł śpiewać Spotkanie zakończyło się osobistymi wspomnieniami uczestników ,wspólnym śpiewem, między innymi, takich piosenek jak:  „Poszła Karolinka”, „Karliku”, „Dzieweczko ze Śląska”.

Rok 2017 był wyjątkowo bogaty w różnorodne wydarzenia, dostarczył wielu emocji, pozwolił doświadczyć innych sytuacji niż tylko spotkania z dziećmi i młodzieżą. Dzięki tej różnorodności Śląskie Starki wzbogaciły swoje doświadczenia o nowe umiejętności.

Opublikowane: 14 stycznia 2018