23.03.2016 Starki u przedszkolaków w Słonecznej Chatce w Bytomiu

Uniwersytet Trzeciego Wieku Tarnowskie GóryW środę 23 marca 2016 r. śląskie Starki: Helena i Teresa gościły po raz kolejny w Przedszkolu „Słoneczna Chatka” w Bytomiu. Tym razem opowiadały dzieciom o wiośnie i nadchodzących Świętach Wielkiej Nocy.
Spotkanie rozpoczęło się piosenką „ O wiośnie”, którą dzieci zaśpiewały przy akompaniamencie wykonanym na pianinie przez nauczycielkę przedszkola. Po tak miłym powitaniu starki Helena i Teresa rozpoczęły śląskie spotkanie.
Zaprezentowały dzieciom wiersze Renaty Sobik i Marii Kostrzewy „Poczuć wiosne” oraz „Przykludzioła się wiosna do nos”.
Znajomość tematyki wiosennej, jaką wykazali się młodzi słuchacze, była rewelacyjna. Starszaki trafnie tłumaczyli treść wierszy z gwary na język potoczny. Również dwa kolejne wiersze Renaty Sobik „Idą święta wielkanocne” i „ Zajączkowe niespodzianki” nie stanowiły problemu ze zrozumieniem, mimo że przedstawione zostały w gwarze śląskiej.
Starki łosprawiały także o maszkytach, kere kożdy lubi.
Uwieńczeniem spotkania było wspólne „śniadanie wielkanocne” przygotowane przez personel Przedszkola i Rodziców.
Spotkanie z maluchami ze Słonecznej Chatki upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Tradycyjnie Śląskie Starki były ubrane w paradne stroje rozbarskie wypożyczone z Muzeum Chleba i Ciekawostek w Radzionkowie.
Starki zaprosiły uczestników spotkania do udziału w śląskim święceniu pokarmów, informując, że w Wielką Sobotę o godz. 14 w kościele Św. Jacka w Bytomiu – Rozbarku, już po raz kolejny, odbędzie się święcenie pokarmów wielkanocnych („Święconka”). W tym wydarzeniu uczestniczą chętni z całego Śląska w strojach regionalnych związanych z daną miejscowością. Wszyscy chętni, ci bez strojów, też są mile widziani.
tekst: Teresa Majzner
zdjęcia: Helena Domańska

Opublikowane: 4 maja 2016