16.04.2015 – Śląskie Babcie w Reptach

16. 04. 2015 r. członkinie Tarnogórskiego Stowarzyszenia – Uniwersytet Trzeciego Wieku, autorki projektu  edukacji regionalnej, Helena Domańska i Teresa Majzner, zagościły w Świetlicy przy ul. Witosa w Reptach Śląskich, aby opowiedzieć młodym ludziom  o strojach śląskich, gwarze naszego regionu, kultywowaniu rodzimych tradycji, konkursach „Pogodomy po naszymu”.
Ta gwarowa opowieść miała także sprowokować uczestników spotkania do poszukiwania informacji o swojej miejscowości. „Starki” postawiły uczestnikom spotkania pytania: kiedy po raz pierwszy świat dowiedział się o istnieniu miejscowości o nazwie Repty; jakie obiekty w Waszej miejscowości są warte obejrzenia, z jakiego okresu pochodzą i co upamiętniają; kiedy powstała Parafia Repecka i jakie miejscowości do niej należały oraz jaki herb mają Repty Śląskie. Te pytania prowokowały uczestników spotkania do aktywności i wypowiadania się z wykorzystaniem  słownictwa gwarowego.
Trzeba przyznać, że ta część spotkania wywołała spore ożywienie wszystkich uczestników spotkania, także dorosłych.
Podczas spotkania panie Helena i Teresa przeczytały opowiadanie „Antoś i staro jabłonka”; następnie poprosiły, by  dzieci, każde po parę linijek,  czytały wiersz „Murzynek Bambo” w wersji gwarowej; ta świetna zabawa dawała dzieciom okazję do poćwiczenia języka gwarowego i dawała sporo zadowolenia. Uczestnikom spodobała się także gwarowa interpretacja  pani Heleny  wierszy z serii „O kocie w samolocie”.
Spotkanie przebiegło w miłej i zabawowej atmosferze. Było wiele pytań ze strony uczestników spotkania oraz ich refleksji, spostrzeżeń związanych z prezentowanymi tematami (stroje, zwyczaje, przesądy i inne).To kolejne spotkanie pokazało, że dzieci chętnie słuchają „starkowych opowieści” i poznają tradycje swojej małej ojczyzny.

tekst: Teresa Majzner
zdjęcia: Helena Domańska

Opublikowane: 22 kwietnia 2015