Spotkanie w Kawiarence ABC 11.03.2013

Dnia 11.03.2013 r. studentki UTW Tarnowskich Górach po raz kolejny uczestniczyły w wydarzeniu RODZINA  – ŚLĄSKOŚĆ – TRADYCJA organizowanym w Kawiarence ABC przy ul. Zamkowej w Tarnowskich Górach.
Program  tego spotkania to „ Zwyczaje śląskie” oraz czytanie  wybranych bajek i wierszy w gwarze śląskiej. Po krótkim wstępie objaśniającym takie pojęcia, jak tradycja, zwyczaj, obyczaj, obrzęd  panie Helena, Teresa i Anna opowiedziały o zwyczajach związanych  witaniem wiosny, zwyczajach wielkopostnych oraz zwyczajach związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Nie zabrakło informacji o „topieniu marzanny”, wielkim sprzątaniu domostw, obejścia wokół domu, przygotowywaniu palm do poświęcenia w Niedzielę Palmową, sianiu żyta w skrzynkach(aby włożyć w nie pisanki – kroszonki),przygotowywaniu wiktuałów do spożywania podczas Świąt Wielkanocnych. Sporo uwagi podczas opowiadania o przygotowaniach do Świąt Wielkanocnych  obrzędom Wielkiego Tygodnia oraz randze śniadania wielkanocnego spożywanego rodzinnie. Pretekstem do ożywionej wymiany informacji między prowadzącymi, a uczestnikami spotkania była zawartość koszyka ze „święconką”, menu śniadania wielkanocnego, szukanie „zajączka” oraz „śmingus – dyngus”. Jako uzupełnienie wydarzenia uczestnicy spotkania obejrzeli krótki film z przebiegu „procesji konnej” odbywającej się w Święta Wielkanocne wokół pól danej wioski. Film przedstawiał procesję konną w Gliwicach – Ostropie, która niezmiennie trwa i cieszy się  dużym zainteresowaniem ludzi zamiejscowych. Podobne procesje można również jeszcze zobaczyć w wielu miejscowościach Śląska Opolskiego. Aby uczestnicy spotkania mieli pełniejszy obraz tworzenia się tradycji panie Helena, Teresa, Anna uświadamiali słuchającym fakty historyczne (na zasadzie wtrącenia) i tak na przykład:

Popielec –środa popielcowa (staropolska WSTEPNA ŚRODA) pojawiła się w ósmym wieku, a papież Urban II  uczynił zwyczaj posypywania głów popiołem w całym kościele dopiero w XI wieku. Pierwsze wzmianki o Tridum  Paschalnym pochodzą z IV wieku „Święconka” pojawia się w VII wieku. W Polsce święcenie pokarmów udokumentowane jest w Mszale Gnieźnieńskim z 1300 roku. Oczywiście pani prowadzące spotkanie starały się i bardzo przekazać wszelkie informacje posługując się gwarą śląską. Z panującej  podczas spotkania atmosfery wynika, że obie strony wyszły z Kawiarenki zadowolone i usatysfakcjonowane.    

Opublikowane: 10 marca 2013